1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erdoğan, Esed'i Mermi İçin Uyardı
Erdoğan, Esedi Mermi İçin Uyardı

Erdoğan, Esed'i Mermi İçin Uyardı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye düşen top mermileriyle ilgili Esed yönetimini bir kez daha uyardı.

A+A-

''Temennimiz Esed yönetimi, aklını başına alır, hem Türkiye'ye hem de kendi halkına yönelik saldırgan tutumundan vazgeçer" diyen Başbakan, TBMM'de kabul edilen sınırötesi tezkeresine "Hayır" oyu veren CHP'ye yüklendi. Başbakan, ''Her an gerekirse savaş edecek gibi hazır olmalısın. Buna hazır değilsen, zaten devlet değilsin'' dedi.

Esed'e "Aklını Başına Al" Diye Seslendi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'nin açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan'ın gündeminde Türkiye'ye düşen toplar vardı.

Bu konuyla ilgili Suriye yönetimini uyaran Başbakan Erdoğan, ''Temennimiz Esed yönetimi, aklını başına alır, hem Türkiye'ye hem de kendi halkına yönelik saldırgan tutumundan vazgeçer. Suriye halkının canını, namusunu, haklarını koruma mücadelesi başarıya ulaşana kadar, Türkiye olarak biz Suriyeli kardeşlerimizin, her türlü insani desteği vermek suretiyle, yanında olmaya devam edeceğiz. Milletimiz müsterih olsun. Türkiye, bu sorunun üstesinden gelecek, hakkını, hukukunu kimseye çiğnetmeyecek imkana da, kararlılığa da sahiptir'' şeklinde konuştu.

CHP'nin Tavrını Eleştirdi

TBMM'de kabul edilen sınır ötesi tezkereyle ilgili eleştirilere  cevap  veren Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi'ne yüklendi.

"Buna Hazır Değilsen, Zaten Devlet Değilsin"

Başbakan, şunları söyledi:

''(Efendim bu tezkere niye gelmiş, savaş olur mu olmaz mı?) Sen orayı geç. Sen her an gerekirse savaş edecek gibi hazır olmak zorundasın. Eğer sen buna hazır değilsen, zaten devlet değilsin, sen buna hazır değilsen zaten millet olamazsın. Onun için atalarımız ne demiş: 'Hazır ol cenge sulh-u salah istersen' demiş. Sen buna hazır halde olacaksın. Gerekirse, böyle bir şey olursa, bir zulme uğrarsan, gereğini de yapacaksın. İşte bak misliyle mukabele ediyoruz.''
"Kardeşim Sen Hazı Ol, Tezkeren Elinde Bulunsun..."

''Bizi adeta bu işlerden de kaçar noktaya kimse sokmasın'' diyen Erdoğan, ''(Bir savaş başlarsa ne olacak, şu olur mu, bu olur mu?) Kardeşim sen buna hazır ol. Tezkeren elinde dursun, bulunsun. Eğer gerekirse, gerektiğinde, gereği yapılır. Biz orada kalkıp da sayın Kılıçdaroğlu'nun veya diğerlerinin keyfini mi bekleyeceğiz? Ona mı gidip soracağız'' ifadelerini kullandı. (trt)

HABERE YORUM KAT