1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erciş'te Bir Öğrenci Yurdu Çöktü
Ercişte Bir Öğrenci Yurdu Çöktü

Erciş'te Bir Öğrenci Yurdu Çöktü

Kızılay, Erciş'te büyük hasar olduğunu, 35 apartman ve bir öğrenci yurdunun çöktüğünü açıkladı.

23 Ekim 2011 Pazar 17:00A+A-

Van'da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem Erciş'te de etkili oldu. Depremde ilk belirlemelere göre, ilçe merkezinde yaklaşık 35 bina yıkıldı.

Kamu binalarında ve özellikle hastanelerde herhangi bir zarar olmadığı belirtilirken, Zeynel Caddesi, Van Yolu Caddesi, Alkanat Caddesi ve Kışla Caddesi üzerinde bulunan binalar büyük hasar gördü. Ayrıca, deprem sebebiyle 130 kişi kapasiteli özel bir öğrenci yurdu ile İmam Hatip Lisesi'nin eski binası da yıkıldı.

Deprem sebebiyle Eriş Devlet Hastanesi karşısında bulunan binalardan bazılarının da yakıldığı belirtildi. Deprem, çok sayıda binada hasar oluşmasına sebep oldu.

Kızılay, Van'da meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından acil olarak harekete geçti. Ankara'daki Kızılay Afet Operasyon Merkezi'nde bir kriz masası oluşturuldu, Erzurum, Muş ve Elazığ yerel afet müdahale ve lojistik merkezlerinden çok sayıda çadır, battaniye ve gıda malzemesi bölgeye doğru yola çıkarıldı.

Kızılay'dan yapılan açıklamada, ekiplerin bölgede durum ve ihtiyaç tespit çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Açıklamada şu bilgilere yer verildi: "Bölgedeki kan merkezleri de yaralılar için gerekli kanı ulaştırmak için çalışmalarına başladı.

Kızılay'ın yerel ekipleri çöken öğrenci yurdundan çok sayıda yaralı çıkardı. Bölgede arama kurtarma ekipleri, iş makineleri ve içme suyu ihtiyacı bulunuyor. Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı da bölgeye doğru yola çıktı. Bölgede ortaya çıkabilecek yardım malzemelerinin bölgeye ulaştırılabilmesi için tüm hazırlıklar tamamlandı. Kızılay bölgedeki gelişmeleri yakından takip etmektedir." (CİHAN) 

HABERE YORUM KAT