1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Ercan Yıldırım: Kibirli Liberaller Tabansız
Ercan Yıldırım: Kibirli Liberaller Tabansız

Ercan Yıldırım: Kibirli Liberaller Tabansız

Yazar Ercan Yıldırım: Kibirli liberaller, islamcıları kontrol altında tutabileceklerini sanıyordu. Fakat olmadı. Bunun üzerine 2011’deki ayrışma gerçekleşti. Bu liberallerin toplumda karşılığı yok.

A+A-

Yazar Ercan Yıldırım, “Gezi, 17 Aralık ve 25 Aralık süreçlerinde herkes safını belirlemek zorunda kaldı. Çünkü Gezi, Ak Parti iktidara gelmeden önce edebi kamuda köşe başlarını tutanların artık geride kaldıklarını anlaması üzerine iktidara karşı çıkmalarıyla başladı. Bu süreçte, o güne kadar liberallerle bir olan neoliberal İslamcılar da saflarını belirlemek zorunda kaldılar” dedi. Neoliberal İslamcılık üzerine edebiyat ve düşünce dergileri için kaleme aldığı yazılarını, “Neoliberal İslamcılık” kitabında bir araya getiren yazar Ercan Yıldırım, 2011 yılında İslamcılar ve liberallerin ayrılmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Bunun birinci nedeni Recep Tayyip Erdoğan’ın bunları artık sırtında taşımak istememesinden kaynaklanıyor. İkincisi de, iktidar olan İslamcıları belli sınırlar içerisinde tutma çabaları vardı. Fakat İslamcılar o sınırlar içinde kaldığı zaman kendini ortaya koyamıyordu. Mesela başörtüsü meselesi var. Başörtüsü özgürlüğü konuşulmaya başlayınca liberaller, İslamcı tezleri öne sürerek özgürlüğüne karşı çıktılar” şeklinde konuştu. 

GERİDE KALDILAR

Yıldırım, “Liberallerle ayrışma sürecinde neoliberal İslamcılar ortada kaldı” düşüncesini öne sürerek, “Gezi, 17 Aralık ve 25 Aralık süreçlerinde herkes safını belirlemek zorunda kaldı. Çünkü Gezi, Ak Parti iktidara gelmeden önce edebi kamuda köşe başlarını tutanların artık geride kaldıklarını anlaması üzerine iktidara karşı çıkmalarıyla başladı. Bu süreçte, o güne kadar liberallerle bir olan neoliberal İslamcılar da saflarını belirlemek zorunda kaldılar.” değerlendirmesinde bulundu.     

“Kibirli liberaller İslamcıları kontrol altında tutabileceklerini sanıyorlardı” diyen Yıldırım, özellikle sol liberal aydınların Ak Parti’nin 2007 yılında oy alamayacağı yönünde yazılar yazdığını belirtti. Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Liberallerin toplumda bir karşılığı yok, bu sebeple kendi tezlerini toplumda savunabilmek için İslamcılara ihtiyaçları vardı. Erdoğan iktidar olunca, ANAP ortadan kaybolunca İslamcılara mecbur kalmış oldular. Neoliberal İslamcılar da Avrupa Birliği’nde uluslararası planda biraz meşruiyet kazanmayı liberallerin sözcülüğüne borçlulardı. Karşılıklı ilişki oldu, olmadı değil ama bu ilişkinin sonsuz olmayacağı 2011 yılında ortaya çıktı.”

Star

HABERE YORUM KAT