1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Erçakmak’a Yargısız İnfaz Sürüyor
Erçakmak’a Yargısız İnfaz Sürüyor

Erçakmak’a Yargısız İnfaz Sürüyor

Sivas Olayları’nın mazlumlarından Cafer Erçakmak’a mezarda da rahat yok...

13 Temmuz 2011 Çarşamba 00:07A+A-

Hakkında kesin yargı kararı olmamasına rağmen yıllardır medya lincine maruz kalan Erçakmak’ın “hayatını kaybettiği ve gizlice defnedildiği” haberlerinin ardından şimdi de mezarının açılarak teşhis edilmesi isteniyor... Oysa, kartel gazetelerinin “halkı galeyana getirdiği” ve “Aziz Nesin’e saldırdığı” iddiasının en büyük delili olarak çarşaf çarşaf yayınladığı o güne dair Cafer Erçakmak fotoğrafıyla ilgili çarpıcı bir detay bilgi hayli dikkat çekiyor...

İşte O Fotoğrafın Hikayesi

Karanlık Sivas Olayları 2 Temmuz 1993 günü, Cuma Namazı’nın ardından yaşandı. Kartel medyası Cafer Erçakmak’ı lince, olaydan 3 gün sonra Milliyet’te yayınlanan bir fotoğrafla başladı.

Peşin Hüküm: “İtfaiye Arabası Üzerinde Aziz Nesin’e Saldıran...”

Milliyet, 5 Temmuz tarihli sayısında yayınladığı bu fotoğrafın altında da şu yargıda bulundu: “İtfaiye arabası üzerinde Aziz Nesin’e saldıran kişinin Sivas Belediye Meclis Üyesi Cafer Erçakmak olduğu belirtildi.” Milliyet, bu haberinde dönemin RP’li Sivas Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu da hedef gösteriyordu. “Büyük benzerlik” başlıklı bu foto haberde “Erçakmak’ın, Başkan Karamollaoğlu ile benzerliği dikkat çekti” deniliyordu.

Bu Görüntü Hep Çarpıtıldı

Yüksek bir yerde yani itfaiye aracının üzerinde olduğu anlaşılan Cafer Erçakmak fotoğrafta kollarını açmış, bir şeyler söylüyor. Bu fotoğraf kartel medyasında hep “Erçakmak’ın halkı galeyana getirdiğinin” kanıtı gibi sunuldu. Erçakmak’la ilgili ileri sürülen bu suçlamaların gerçek olduğuna(!) dair başka da ne bir delil, ne de bir fotoğraf vardı!

Halk Yok Ki, Galeyana Getirsin

Ve bu fotoğrafın gece yani olaylardan sonra çekildiği anlaşıldı. Cuma Namazı’nın ardından yaşanan olaylarda başlayan yangına müdahale ancak akşam saatlerinde kalabalığın dağıtılmasından sonra mümkün olabilmişti. Nitekim, Erçakmak’a ait bu karede arkasında itfaiye aracı görülüyor.

Oteldekileri Kurtarmaya Çalışıyor

Fotoğrafın, emniyet ve itfaiye ekiplerine yardımcı olmaya çalışan Erçakmak’ın “Acele edin, insanlar içeride boğuluyor” diye bağırdığı ana ait olduğu belirtiliyor.

Mezarda da Rahat Yok

Yıllardır medya lincine maruz kalan Erçakmak’ın “hayatını kaybettiği ve gizlice defnedildiği” haberlerinin ardından şimdi de mezarının açılarak teşhis edilmesi isteniyor...

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özarslan, “Mezardaki ceset, gerçekten Cafer Erçakmak’a mı ait, yoksa bu da bir oyun mu? ‘Öldü’ kaydıyla bir dosya kapatılmak mı isteniyor” dedi.

Mezarının Açılması İstendi

Sivas olaylarına ilişkin davanın müdahil avukatlarından Şenal Sarıhan da Erçakmak’ın, Sivas Yukarı Tekke Mezarlığı’na “gizlice defnedildiğine” ilişkin iddialar üzerine Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe sunduklarını söyledi.

Sarıhan, söz konusu mezarın açılarak gerçekten ölen kişinin Cafer Erçakmak olup olmadığının saptanmasını talep ettiklerini kaydetti.

FATİH AKKAYA / YENİ AKİT 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum