1. HABERLER

  2. HABER

  3. Erçakmak: Bize 18 Yıldır Zulmediliyor
Erçakmak: Bize 18 Yıldır Zulmediliyor

Erçakmak: Bize 18 Yıldır Zulmediliyor

Madımak olayının mağdurlarından Cafer Erçakmak’ın oğlu Ergün Erçakmak, kendilerine uygulanan zulme ve yeniden DNA testi taleplerine isyan etti.

09 Aralık 2011 Cuma 05:37A+A-

Madımak olayında babasına iftira atıldığını ve kendilerine zulmedildiğini ifade eden oğul Erçakmak, “18 yıldır ailemle birlikte çile çekiyoruz. Babama mezarında bile zulmetmeye devam ediyorlar. DNA sonuçları yüzde 99.99 olarak çıktığı halde, yeniden test talep edilmesi, davayı uzatmaya yönelik. Babamın mezarı yap-boz tahtası mı?” diye isyan etti.

Madımak olayında mağdur olan dönemin Sivas Belediyesi Meclis Üyesi Cafer Erçakmak’ın oğlu Ergün Erçakmak Akit’e konuştu. 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Oteli’nde gerçekleşen ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın son duruşmasında, Avukat Şenal Sarıhan tarafından, Cafer Erçakmak’ın DNA’sının tekrar yapılmasının talep edilmesine oğul Erçakmak isyan etti.

Ergün Erçakmak; DNA testi konusunda ve davada karşı tarafın amacının üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olduğunu söyledi. Adli Tıp Kurumu’nun babasının mezarını açtığını, DNA örnekleri alındığını ve sonucun yüzde 99.99 olarak çıktığını hatırlatan Erçakmak, “Bunların amacı işi sulandırmak ve davanın uzamasını sağlamaktır. Babamın DNA’sını da bu uğurda kullanıyorlar” dedi.

20 kişilik bir aile olduklarını kaydeden Erçakmak; “Babamın haberlerini izlediklerinden dolayı bütün aile üyeleri iki gözü iki çeşme ağlıyor. Bu haberlerin ardından hepimizin gözleri kıpkırmızı oluyor. Annemin ise yaşanan olaylardan dolayı tansiyonu yükseldi” diye konuştu.

Madımak olayında babasına iftira atıldığını belirten Erçakmak, “İnsan hakları bizler için geçerli değil. Çünkü bizim arkamızda kimseler yok... 18 yıldır bize cüzamlı muamelesi yapılıyor. 18 yıldır ailemle beraber çile çekiyoruz. Babam çilesini çekti kurtuldu ama şimdi de mezarında çile çektirmeye devam ediyorlar” şeklinde konuştu.

Babasına sağlığında etmedikleri zulmü bırakmadıklarını ifade eden Ergün Erçakmak, tepkisini şu sözlerle sürdürdü: “Şimdi de ölüsüyle uğraşıyorlar, babamın mezarlığı yap-boz tahtası mı? Allah hepsinden bunların hesabını soracaktır.”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Devlet Denetleme Kurulu’nu devreye sokarak, Madımak olayını araştırmasını isteyen oğul Erçakmak, ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da Madımak olayıyla da ilgilenmesi çağrısında bulundu.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay ile Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım hapishanede yatıyor diye adeta dünyanın yıkıldığını kaydeden Ergün Erçakmak, kendilerinin ise yıllardır zulüm çektiğini ama bu durumun görmezden gelindiğini vurguladı. Erçakmak sözlerinin devamında, sadece Akit’in duyarlı yayınlar yaptığına dikkat çekerek, diğer medya kuruluşlarının kendilerine uygulanan zulmü görmediklerini belirtti.

Dönemin Sivas Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cafer Erçakmak’ın o fotoğrafını anlattı. Olayı Cafer Erçakmak’ın kendi ağzından dinlediğini ifade eden Karamollaoğlu; “Akşam olmuştu ve kalabalık dağılmıştı. Cafer Erçakmak’ın bizzat ağzından şunları dinledim. Erçakmak, o sırada yangının söndürüldüğünü ve el işaretiyle polislere seslenerek, ‘yukarıda zor durumda olanlar var, acele edin’ diyormuş. Ortada bir kışkırtma yok. Zaten neden kışkırtma olsun. Millet zaten o saatte dağılmıştı” dedi. Erçakmak’tan tekrar DNA testi istenmesi talebini değerlendiren Karamollaoğlu, bu durumun Erçakmak’ın ailesini rahatsız edeceğini söyledi. Karamollaoğlu ayrıca davanın iyi araştırılması gerektiğini çünkü suçsuz insanlar da olabileceğini söyledi.

Madımak davasının bir zamanlar avukatlığını da yapan eski milletvekili Hüsnü Tuna konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, davanın sulandırılmaya çalışıldığına dikkat çekerek; “PKK ve Ergenekon bağlantılı olduğu aşikar bir durum söz konusuyken, zamanaşımı ve DNA testi gibi konularla gerçeğin ortaya çıkması engelleniyor” diye konuştu.

Hüseyin Kulaoğlu / Yeni Akit

HABERE YORUM KAT