1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Ensar’üş Şeria’nın Liderine Suikast Girişimi
Ensar’üş Şeria’nın Liderine Suikast Girişimi

Ensar’üş Şeria’nın Liderine Suikast Girişimi

Ensar’üş Şeria örgütünün lideri Ebu Süfyan Ben Cuma'ya suikast girişimi

A+A-

Haksöz Haber

Libya’da faaliyet gösteren Ensar’üş Şeria örgütünün lideri Ebu Süfyan Ben Cuma Derne’de Pazar günü kendisine yönelik suikast girişiminden kurtuldu.

Pazar gecesi evine dönerken saldırıya uğrayan Ben Cuma’nın yanında bulunanlardan birinin saldırı esnasında omzundan yaralandığı ve saldırının ardından Ensar’üş Şeria mensubu kalabalık bir grubun Ben Cuma’nın evinin etrafında toplandığı bildirildi.

Libyalı güvenlik güçleri saldırının, geçtiğimiz hafta bir mensuplarının öldürülmesinden Ensar’üş Şeria örgütünü sorumlu tutan bir aşiret tarafından intikam amacıyla gerçekleştirildiğini düşünüyor.

Ebu Faris ismiyle de bilinen Ben Cuma 2004’te Pakistan güçlerince yakalanıp Amerikalılara teslim edilene kadar Afganistan’da savaşmıştı. Yaklaşık 3 yıl Guantanamo’da tutulan Ben Cuma 2007’de Amerikalılarca Kaddafi yönetimine teslim edilmiş ve Ağustos 2010 tarihinde bazı İslamcı mahpuslarla birlikte serbest bırakılmıştı.

Ben Cuma 11 Eylül 2012 tarihinde Bingazi’de ABD konsolosluğuna düzenlenen ve büyükelçi Chris Stevens’ın öldürüldüğü eylemde rol aldığı iddia edilen Ensar’üş Şeria örgütünün mensubuydu.

Libya’nın doğusunda bulunan Derne İslami güçlerin merkezi olarak biliniyor.

HABERE YORUM KAT