1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. ENKS Başkanı İbrahim Bıro Serbest Bırakıldı
ENKS Başkanı İbrahim Bıro Serbest Bırakıldı

ENKS Başkanı İbrahim Bıro Serbest Bırakıldı

Dün PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD tarafından kaçırılan ENKS Başkanı İbrahim Bıro, bugün Suriye-Irak sınırında serbest bırakıldı.

A+A-

ENKS çatısı altındaki Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (S-KDP) Başkanlık Üyesi Nuri Bırimo, “Suriye'nin Haseke iline bağlı Kamışlo kentinde yapılan bir konferans sonrası İbrahim Bıro ve beraberindeki S-KDP üyesi Süleyman Oso, PYD'nin asayiş güçleri tarafından kaçırıldı.” dedi.

Bırimo, Bıro'nun PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD tarafından kaçırılma sebebine ilişkin “PYD'ye bağlı çeteler o bölgede bizim siyasî faaliyetlerde bulunmamızı engelleyip, parti binalarımızı kapatıyorlar. Bize karşı tüm saygısızlığı yapıyorlar. Kamışlo kentindeki S-KDP parti binasını bile kapattılar. ENKS olarak onlarla beraber hareket etmediğimiz için bize baskı uyguluyorlar. Esed Rejimi, İran, PYD ve Kandil'in kanadı altına girmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Suriye-Irak Sınırında Serbest Bırakıldı

Anadolu Ajansı, bugün geçtiği haberde İbrahim Bıro'nun, Suriye-Irak sınırında serbest bırakıldığnı duyurdu.

Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (S-KDP) Başkanlık Üyesi Nuri Bırimo, yaptığı açıklamada, “PYD tarafından kaçırılan İbrahim Bıro, dün gece Suriye-Irak sınırına getirilerek serbest bırakıldı.” dedi.

Bıro'nun bırakıldığı bölgeden kendi imkânlarıyla sınır noktası üzerindeki Peşmerge mevzisine yürüdüğünü kaydeden Bırimo, Peşmergelere kendini tanıttıktan sonra güvenli bir bölgeye alındığını ve sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

Kaynak: AA, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT