1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ENDONEZYA

  4. Endonezya'da Verilen İdam Cezaları İnfaz Edildi
Endonezya'da Verilen İdam Cezaları İnfaz Edildi

Endonezya'da Verilen İdam Cezaları İnfaz Edildi

Endonezya'da idam cezası verilen 9 kişiden 8'inin idamı gerçekleşti.

A+A-

Endonezya'da haklarında idam kararı verilen Avustralyalı Myuran Sukumaran ve Andrew Chan'ın da aralarında bulunduğu 8 kişi idam edildi.

Jakarta Post gazetesi, Başsavcılık Ofisi'nden bir yetkilinin "İdamları gerçekleştirdik" dediğini aktardı.

Nusakambangan Adası'ndaki Besi Hapishanesi'nde gerçekleşen infazda, Martin Anderson (Gana), Zeynel Abidin (Endonezya), Rodrigo Gularte (Brezilya), Andrew Chan ve Myuran Sukumaran (Avustralya, ve Okwudili Oyatanze, Sylvester Obiekwe Nwolise and Raheem Agbajee Salami (Nijerya) adlı kişilerin idam edildiği, Mary Jane Fiesta Veloso adlı Filipinli kadının affedildiği bildirildi.

Avustralyalı "Bali Nine" adlı çetenin üyeleri Andrew Chan ve Myuran Sukumaran, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo'ya af mektubu yollamış ancak talepleri reddedilmişti. İkili, 2005'te Bali'den Avusturalya'ya 8,3 kilogram eroin götürmek isterken havaalanında yakalanmıştı.

Endonezya Başsavcılığından yapılan açıklamada, uyuşturucu ticareti yaptıkları gerekçesiyle haklarında idam kararı verilen Avustralyalı Myuran Sukumaran ve Andrew Chan'ın da aralarında bulunduğu 10 kişinin cezasının 72 saat içinde infaz edileceği bildirilmişti.

Açıklamada, hükümlülerden Fransız vatandaşı Serge Atlaoui'nin hala "merhamet başvurusu" yapma hakkının bulunduğu, diğer dokuz kişinin ise itiraz ve merhamet haklarının kalmadığı belirtilmişti.

Avrupa Konseyi ve Afrika Birliği bugün Endonezya'ya idam cezalarının uygulanmaması çağrısında bulunmuştu.

 (AA)

HABERE YORUM KAT