1. HABERLER

  2. HABER

  3. En Başarılı Komutana Bak!
En Başarılı Komutana Bak!

En Başarılı Komutana Bak!

Sigara kaçakçılığı soruşturması ile gündeme gelen, 6 ayda 2 intihar, 4 yaralanma ve 9 kazanın rapor edildiği sınır birliğinin komutanı, Ege Ordu Komutanı Org. Nusret Taşdeler’in kardeşi çıkınca, ‘en başarılı komutan’ ödülüne layık görülmüş.

19 Ocak 2011 Çarşamba 00:44A+A-

Ege Ordu Komutanı Org. Nusret Taşdeler'in kardeşi Iğdır 5. Hudut Alay Komutanı Topçu Albay Nevzat Taşdeler'in Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Şubesinin incelemesinde en başarısız alay komutanı olarak görülmesine rağmen, ağabeyinin konumu sayesinde 2010 yılının en başarılı alay komutanı seçildiği ortaya çıktı. Orgeneral olmak için yanıp tutuştuğu iddia edilen Kara Kuvvetleri Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Korgeneral Abdullah Yaşar Cihansız'ın YAŞ terfilerinde söz sahibi olan Ege Ordu Komutanı Org. Nusret Taşdeler'e şirin görünmek için şube müdürlüğünün hazırladığı raporu görmezden geldiği, Albay Taşdeler'e üstün başarı ödülü verdiği belirtiliyor. Akit'e ulaşan raporun tablo bölümünde yer alan bilgilere göre, Albay Nevzat Taşdeler'in komutasındaki alayda 2 intihar, 4 yaralanma ve 9 kaza-olay yaşandı. Diğer pek çok birlikte ise hiçbir vukuat görülmedi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel Şube Müdürlüğü Piyade Yarbay Cahit Paç tarafından hazırlanan 'Kaza-Olayların Ast Birliklere Göre Dağılımı' raporunun ekinde yer alan tabloda, aralarında 5. Hudut Alay Komutanlığı, 1. Mekanize Piyade Tabur Komutanlığı, 2. Mekanize Piyade Tabur Komutanlığı, 3. Mekanize Piyade Tabur Komutanlığı, İstihkam Savaş Bölük Komutanlığı ve Tank Tabur Komutanlıklarının da bulunduğu 14 askeri birliğin incelemesinde en çok kaza ve vukuat yaşanan birliğin 5. Hudut Alay Komutanlığı olduğu belirtiliyor. Ege Ordu Komutanı Org. Nusret Taşdeler'in kardeşi Topçu Albay Nevzat Taşdeler'in başında bulunduğu alayda son altı ay içinde 9 olay, 4 yaralanma, 2 ölüm gerçekleştiği bildiriliyor. Kalan 10 birlikte ise belirtilen süre içinde hiçbir sıkıntı yaşanmadığı vurgulanıyor.

5. Hudut Alayı'nda çok sayıda vukuat olmasına rağmen 'en başarılı' şeklinde değerlendirilmesi pırıl pırıl sicili bulunan birlik komutanları arasında huzursuzluğa neden olurken, raporun devamında Albay Taşdeler'in başında bulunduğu alayda yaşananlar şöyle izah ediliyor: - 25 Mayıs 2010 tarihinde piyade er Durmuş Orhan'ın G-3 piyade tüfeği ile intihar etmesi.  - 02 Mayıs 2010 tarihinde piyade onbaşı Şaban Koçak'ın G-3 tüfeği ile intihar etmesi  - 25 Eylül 2009 tarihinde piyade er Musa Turkan'a ait G-3 tüfeğinin ateş alması sonucunda Piyade Onbaşı Kadir Gevrek ve er Turah Özmen'in bacağından yaralanması.  - 28 Eylül 2009 tarihinde askeri araç ile sivil aracın çarpışması. 04 AN 456 plakalı BMC marka bir kamyonla 76 AV 168 Plakalı kamyonet çarpışmış, askeri personelde yaralanma olmazken sivil araçtaki 6 kişi yaralanmış, Birgül Boran ise hayatını kaybetmiştir.  - 04 Ağustos 2009 tarihinde araç kazası. Askeri aracın kontrolünü kaybetmesi neticesinde kaza gerçekleşmiş, maddi hasar meydana gelmiştir. Araçta bulunan 6 personel yaralanmıştır. - 12 Ağustos 2009'da askeri araç kazası. Açık kasa Landrover araç Taşburun mevkiinde sürücünün hakimiyetinin kaybetmesi sonucu takla atmış, araçta bulunan er yaralanmış, maddi hasar meydana gelmiştir.  - Alayda görev yapan Piyade Onbaşı Hayrettin Taş Nizamiye Nöbeti esnasında kendisini sağ omzunun altı kısmından vurmuştur.

MURAT ALAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT