"En Az Bir Milyon Kişi Daha Suriye'yi Terk Edebilir"

05.11.2015 12:30
"En Az Bir Milyon Kişi Daha Suriye'yi Terk Edebilir"
Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Joel Millman, Suriye'de yaklaşık beş yıldır devam eden savaşa siyasî çözüm bulunmasının kısa vadede mümkün gözükmediği ve en az bir milyon kişinin daha ülkeyi terk edebileceği uyarısında bulundu.

Millman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6,3 milyon Suriyelinin yerinden edildiğini ve 4 milyondan fazla kişinin komşu ülkelere iltica etmek zorunda kaldığını hatırlatarak Suriye'de devam eden çatışmaların ve şiddetin kısa sürede son bulacak gibi görünmediğini ifade etti.

“Bir Milyon Suriyeli Daha Ülkeyi Terk Edebilir”

Millman,”Siyasî çözümün yakın olduğunu düşünmüyoruz. Özellikle de kışın yaklaşmasıyla en kötü senaryoya hazırlıklı olmalıyız. En az bir milyon Suriyeli daha ülkeyi terk edebilir.” dedi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Adrian Edwards ise “Ülke içinde yerinden edilmelerin devam ettiğini görüyoruz. Birçok insan yardıma ihtiyaç duyuyor. Bu insanlara yardım edilemezse, sürekli yer değiştirmek zorunda kalan Suriyeliler eninde sonunda ülkelerini terk etmek zorunda kalır.” dedi.

BM İnsanî İşler Koordinasyon Ofisi'ne göre Suriye'de insanî yardıma muhtaç kişilerin sayısı 13,5 milyona ulaştı.

Öte yandan çoğunluğu Suriyeliler olmak üzere bu yıl Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşan mültecilerin sayısı 760 bini geçti.

Suriye’de 2011 yılında Esed rejiminin halka şiddet politikası nedeniyle başlayan çatışmalarda en az 250 bin kişi hayatını kaybederken, nüfusun yarısı evlerini terk etmek zorunda kaldı.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim