1. HABERLER

  2. HABER

  3. Emperyalizm ve İşbirlikçilerinden İttifak
Emperyalizm ve İşbirlikçilerinden İttifak

Emperyalizm ve İşbirlikçilerinden İttifak

ABD ve İngiltere son süreçte rahatsızlığını Mısır darbesine verdiği destek ile netleştirirken, şer ittifakı Türkiye'ye yakınlığı ile bilinen Hamas'ı devre dışı bırakmak için düğmeye bastı.

A+A-

Müzakere süreci devam ederken İsrail, yaptığı işgalden hiçbir zaman geri çekilmediğini ifade eden Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (ÖZGÜR-DER) Genel Başkanı Rıdvan Kaya, “Müzakere süreci tamamen İsrail statükosunu korumaya yönelik oluşturuldu. Burada İsrail’in yaptığı işgalden vazgeçmesi gibi bir durum söz konusu olmadı” dedi. Kaya, Mısır’da yapılan darbeden sonra Hamas’ın sıkıştırılarak, nefes borularının kesildiğini belirterek, “Böyle bir ortamda gelişecek müzakere sürecinde İsrail lehine sonuç çıkacağı açıktır” şeklinde konuştu.

Daima taviz veren Filistin oluyor

Kudüs’te İsrail’in yerleşim yerleri yapma çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Kaya, “Müzakere süreci başlasa dahi İsrail, bu yerleşim yerlerinden hiç söz etmiyor. Bu çalışmaların devam edeceğini söylüyor. Müslümanların bölgesinde konutlar yapmayı sürdürüyor. Bu müzakere süreci nasıl bir şeyse, sürekli olarak bedel ödeyen, taviz veren taraf Filistin oluyor. Hamas bu şekilde yürütülecek bir sürece karşı” dedi.

Mursi, boyun eğmedi

Mısır’da yapılan darbe ile Türkiye’nin de Ortadoğu’dan el çekmesi için bir plan olduğunu belirten Kaya, “Mısır’da yapılan darbenin birçok sebebi var. Bunlardan birisi de İhvan’ın ve Mursi’nin, Filistin konusunda İsrail’in dayatmalarına boyun eğmemesidir. Batının düşman olarak gördüğü İslami hareketlere destek verilmesidir” diye konuştu.

Bin bir yüz ‘Batı’

Batının her zamanki klasik ikiyüzlü tutumunu devam ettirdiğini anlatan Kaya, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bir taraftan halkın iradesi olsun, özgürlükler gelişsin, seçimler yapılsın derken, diğer taraftan yapılan darbeye darbe bile demeyerek soyundukları demokrasi havarilinin yalan olduğunu gün yüzüne çıkardı. Ne zaman İslami hareketler yönetime gelse bunlara karşı hemen yok etme politikası izleniyor. Bir yıllık Mursi iktidarını, IMF, medya gibi çeşitli yollarla sıkıştırmak için her şeyi yaptılar. Sonuçta darbenin de onların desteği ile yapıldığını açıkça gördük.”  

KENAN ADEM KIZILAĞIL / MİLAT

 

HABERE YORUM KAT