1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Emperyalistlerin Derdi İsrail’in Güvenliği”
“Emperyalistlerin Derdi İsrail’in Güvenliği”

“Emperyalistlerin Derdi İsrail’in Güvenliği”

Türk-Arap Araştırma ve Strateji Enstitüsü Başkanı Dr. Muhammed Adil, Suriye’de Esed rejiminin yıkılmasını emperyalist devletlerin istemediğini söyledi. Adil'e göre amaç ise İsrail’in güvenliği…

A+A-

Hülya Özkan / Haber 10

Arap dünyasını yakından tanıyan ve bu yönde araştırmalar ortaya koyan Türk-Arap Araştırma ve Strateji Enstitüsü Başkanı Dr. Muhammed Adil, haber10’a konuştu.

MUHALİFLER EMPERYALİSTLERİ PANİKLETTİ

Arap Gazeteci Muhammed Adil, “Tunus ve Mısır’dan sonra Suriye’de de direnişçiler kazanırsa kaybeden İsrail ve diktatör rejimler olacak. Mısır ve Tunus’tan sonra Suriye’de ki halk hareketinin de başarılı olması İsrail’i bölgede iyice yalnızlaştıracak. Diktatörlerden aldıkları gizli destekleri de sona erecek. Tabi bir bakıma saldırgan politikalarını devam ettiremeyecek olan İsrail’in artık kendi güvenliği riske girecek. İstediği zaman Müslüman kanı akıtamayacak. Böyle bir yolu denerse karşısında direnişçileri bulacak” dedi.

ÖRTÜLÜ VE AÇIK DESTEK

İsrail’in yıllardır emperyalist devletlerin desteği ile bölgede terör estirdiğini belirten Muhammed Adil, “İşte onun içindir ki aynı güçler Suriye’de devrimin önüne sürekli set çekiyorlar. Bazıları açıktan bazıları ise örtülü bir şekilde Esed rejimine destek veriyor” diye konuştu.

100 YILLIK PROJELER BOZULUYOR

Muhaliflere karşı beslenen düşmanlığın tek nedeninin İsrail’in güvenliği olmadığını da vurgulayan Muhammed Adil, “Batılı ülkelerin bölgede 100 yıllık projeleri var. Artık bu projeler bozulmaya başladı. Bu projeleri bozanlar halkın ta kendisi. İşte o halk batı ile birlikte hareket eden diktatörlüklere bugün son veriyor. Ve ‘özgürlük’ kültürü tüm İslam coğrafyasına yayılıyor. Bu da batılı devletleri korkutuyor. Bu korku ile halk direnişlerinin tamamlanmasını ve bölgeyi tümüyle sarmasını engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar” dedi.

ZAFER YAKIN

Her şeye rağmen Suriye’de zaferin yakın olduğunu belirten Muhammed Adil, “Halkın önünde bugüne kadar hiçbir güç duramamış. Bugün bedeli çok ağır olsa da zafer muhaliflere çok yakın. Allah’ın izniyle Baas rejimi yakın zamanda gidici. Kendi iradeleri ve inançları ile mücadele eden direnişçiler Esed güçlerini mağlubiyete uğratacak ve bölgede diktatörlük sistemini yıkacak” şeklinde konuştu.

 

HABERE YORUM KAT