1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Emperyalist-Şeytani Odaklardan Timsah Gözyaşları
Emperyalist-Şeytani Odaklardan Timsah Gözyaşları

Emperyalist-Şeytani Odaklardan Timsah Gözyaşları

Selahaddin E. Çakırgil gündemi yorumluyor:

A+A-

Soma kömür madenlerinde 301 insanın hayatına mal olan büyük facia, hem sosyal dayanışma ve herkesin tarafını ortaya koyması ve hem de herkesin sorumluluğunu daha derinden hatırlaması için bir vesile oldu..

Hükûmet’in, bu faciadan geride kalanların acılarını gidermede, geçmiştekilerin yapmadığı derecede aktif ve mihriban, şefkatli şekilde davranacağı, bu gibi felaket anlarında son 10 yıldır sergilediği cevvaliyete bakılarak tahmin edilebilir. Ama, bu durum, gidenleri geri getiremeyecek ve Hükûmet’in hükûmet olması hasebiyle, elbette ki, ülkede olup biten ve ileride olması ve başka facialara sebebiyet vermesi muhtemel durumlarda da sorumluluğun da daima birinci derecede olduğunu gözardı ettiremiyecektir.

Hani, çölün ortasında çaresiz kalmış bir ananın, çocuklarını avutmak için, bir tencereye gizlice koyduğu taşları bir yemek gibi kaynatması ve o zaman oradan geçmekte olan Hz. Ömer hikayesi vardır ya..

Kadın, o çaresizliği içinde, Ömer’in aleyhine söylenip durmaktadır.

Hz. Ömer, kadına, ‘Sen gelmişsin çölün ortasına, Ömer nereden bilsin senin halini?’ diye sorar..

İlk planda doğru gibidir bu söz..

Ama, kadının sözü daha bir çarpıcı doğrudur: ‘Çölün ortasında olan benden haberi olamayacak idiyse, niye başımıza geçiyor?’

Bu sözü duyan Hz. Ömer, hemen gereken yardımları yapar.

Kadın, ona dua eder: ‘Oğlum, o makama Ömer değil, sen lâyıksın..

Elbette aleyhte konuşanlar, hükûmet etmek mevkıinde olanlara her vesileyle darbe vurmak isteyecek olanlar çıkacaktır. Gerçek iktidar ise, bu eleştiriler arasından haksız olanlara aldırmaksızın, doğru olduğuna inandığı yolda yapması gerektiğini düşündüklerini daha bir çabuk şekilde yapmasıdır.

Şimdi sadece ülke içinde değil, uluslararası çapta bir psikolojik savaş sürdürülmeye çalışılıyor.

Yazının Devamı…