1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Emniyet'te Paralel Yapı"ya İlk İddianame Casusluktan
"Emniyet'te Paralel Yapı"ya  İlk İddianame Casusluktan

"Emniyet'te Paralel Yapı"ya İlk İddianame Casusluktan

İstanbul’da yürütülen "Emniyet'te paralel yapı" soruşturması kapsamında ilk iddianame yazılmaya başlandı. İddianamede eski terörle mücadele şube müdürleri ‘devlet büyüklerini casusluk amacıyla dinlemek’le suçlanacak.

15 Ekim 2014 Çarşamba 15:18A+A-

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen ‘emniyette paralel yapı’ soruşturmaları kapsamında ilk iddianame hazırlanmaya başladı.

Al Jazeera’nin savcılık kaynaklarından aldığı bilgilere göre, iddianamede şüpheli polislerin ‘Selam Örgütü soruşturması’ kapsamında “yasadışı dinleme” yaptığı belirtilecek.

İddianamede şüpheli polislerin delil olmadan 3 yıl soruşturma yürüttüğü ve bu soruşturma kapsamında Başbakanlık danışmanlarının dinlendiğine yer verilecek.

“Casusluk amaçlı dinleme”

Savcılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre yazılmaya başlanan iddianamede, danışmanların teknik takibe alınmasının amacının dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmelerini öğrenmek olduğu belirtilecek. Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bazı milletvekillerinin görüşmelerin dinlenlediği ve bu görüşmelerin de kaydedildiğinin yer verileceği iddianamede, devlet erkânına yönelik gerçekleştirilen bu dinlemelerin casusluk amaçlı olduğunun vurgulanacağı belirtiliyor.

İddianamenin yazımının önümüzdeki ay tamamlanması bekleniyor.

İki iddianame daha hazırlanıyor

Bu iddianameden başka Başsavcılık iki iddianame daha düzenleyecek. Bu iddianamelerden biri İstanbul İstihbarat Şube polislerine yönelik olacak. Eski İstihbarat Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan’ın da aralarında bulunduğu şüpheliler ile ilgili iddianameyi savcı Okan Özsoy'un hazırlayacağı öğrenildi.

Diğer iddianame ise 25 Aralık olaylarının soruşturmasına takipsizlik kararı veren savcı İsmail Uçar tarafından hazırlanacak. Uçar'ın hazırlayacağı iddianamede 17 ve 25 Aralık operasyonlarını gerçekleştiren eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakup Saygılı’nın da aralarında bulunduğu şüphelilerle ilgili ‘hükümeti yıkmaya teşebbüs’ suçlaması yapılacağı belirtildi.

İddianame ‘paralel yapı’ soruşturmaları kapsamında İstanbul’da hazırlanan ilk iddianame olacak. İddianamede eski polis müdürleri Atayün ve Köse’nin de aralarında bulunduğu 50’yi aşkın polisin şüpheli olarak yer alması bekleniyor.

 

 

HABERE YORUM KAT