1. HABERLER

  2. EYLEM

  3. İSTANBUL

  4. Eminönü'nde Eylem: "Mısır İçin Aç Kal!"
Eminönü'nde Eylem: "Mısır İçin Aç Kal!"

Eminönü'nde Eylem: "Mısır İçin Aç Kal!"

Türkiye'de yaşayan Mısırlılar, Mısır'daki insan hakları ihlalleri, hukuksuz yargılanmalara ve idam kararlarına tepki için bugün açlık grevine başlıyor.

A+A-

Türkiye’de yaşayan Mısırlı gençler, Mısır’da Müslüman kardeşlerine yönelik yapılan zulümlere karşı durmak için 2 gün sürecek açlık grevi başlattı. Beyaz kefen giyen Mısırlı gençler, temsili cezaevinin arkasından Kur’an okudular, Rabia işareti ile Müslüman kardeşlerinin yanında olduklarını haykırdılar. Açlık grevine, birçok STK temsilcisinin yanı sıra gazeteci ve yazar da destek verdi.

“Zulümler tüm insanların gözü önünde gerçekleşiyor”

Burada gençlere destek amacıyla bir açıklama yapan Gazeteci Yazar Nihal Bengisu Karaca, “Demokrasi ve İslam kavramlarının yan yana gelmesinin kendileri için karlı olmadığı düşüncesi ile büyük bir karatmaya göz yumuyorlar. Karatma yapıyorlar. Bunlar bütün dünyanın gözü önünde oluyor. Mısır’da yaşanan haksızlığı ve eşitsizliği yüksek sesle her ortamda ve her mecrada dile getiriyorum.” diye ifade etti.

“İnsanları bu açlık grevleri konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum”

Hapishanelerde 23 bin insanın zulüm gördüğünü söyleyen İHH İnsani Yardım Başkanı Bülent Yıldırım ise, “Açlık grevleri başladı. Gazze’de de yine aynı durum devam ediyor. Açlık grevleri günlerdir sürüyor. Bazen açlık grevleri gerekli midir? Diye sorgulanır. Ama insanlar dışarıdakilere sesini duyurmak için her türlü eyleme başvuruyorlar. Bugün burada da bazı gençler açlık grevini başlattı. Bizler de tüm insanlarımızı ve insanlığı bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Ve bu açlık grevi sürecinde buraya gelerek ziyaret etmelerini istiyorum.” diye konuştu. Özgür-Der Genel Sekreteri Musa Üzer Türkiye’nin siyasal anlamda despotluğa doğru gittiğini göstermeye çalışan yerel ve küresel güçlerin zorlama yorumlar ve komik örnekler ortaya koyduklarını fakat aynı kesimlerin Mısır’a gelindiğinde çarpıcı bir şekilde farklı tavır aldıklarını belirtti. Üzer, siyasi iradeye karşı gerçekleşen darbeyi meşru gören bu çevrelerin aylardır devam eden tutuklamalara, keyfi kararlara, hukuksuzluklara karşı sessiz kaldıklarını, İslamcıların iktidardan düşürülmesi için adeta her yolun mübah görüldüğünü söyledi. Gazeteci-Yazar Hakan Albayrak'ta yaptığı konuşmada çok fazla söylenecek bir şeyin olmadığını her şeyin ortada olduğunu ifade ederek mücadelenin devam edeceğini ifade etti ve sözlerini "Zalimler için yaşasın cehennem" diyerek bitirdi. Gazeteci-Yazar Adem Özköse'de bugün binlerce Hasan El Benna'nın yetiştiğini ve artık bu hareketin önünün kesilemeyeceğini ifade etti. AKV adına Şemsettin Özdemir'de yaptığı konuşmada mahkeme kararının tamamen hukuksuz olduğunu ve bugün sergilenen duruşun anlamlı olduğunu ifade ederek, "Mücadelelerini selamlıyoruz" dedi

“23 bin kişi haksız yere tutuklanmıştır”

Mısırlı gençlerin Arapça okuduğu basın açıklamasını Türkçe olarak Gazeteci-Yazar Nevzat Çiçek okudu. Çiçek okuduğu basın açıklamasında  “Mısır’da yaklaşık 9 aydan bu yana Genelkurmay Başkanı Sisi’nin meşru ve seçilmiş Cumhurbaşkanına karşı yaptığı darbe ile haksız yere 23 bin kişi tutuklanmıştır” diye konuşan Çiçek, “Bunların 3 bin 232 si doktor, 7 bin 393’u mühendis, bin 200’u akademisyen ve İslam Âlimi, 5 bin 342’si Ezher Şeyhi, 3 bin 878 i öğrenci, 704 kadın ve bin 250’si ise çocuktur. Şiddetli işkenceler sonucu birçok kişinin felç olduğu aynı zamanda ihmaller yüzünden yüzlerce insanın tehlikeli hastalıklara yakalandığı bu yakalananlardan ise 37’sinin can verdiği belgelenmiştir.” dedi.

“Mısır’da açlık grevi 100 günü aşmıştır”

Açlık grevine girenler hakkında da bilgi veren çiçek, “Adil yargılanma talebi çerçevesinde Mısırlı mahkûmlardan birçoğu açlık grevi yapmaya başlamış bir kısmı ise bu grevde 100 günü aşmıştır. Bu bağlamda mısırlı gençler olarak kanlı cunta hapishanelerinde kalan tutuklulara destek vermek ve onların yalnız olmadıklarını göstermek için 2 günlük açlık grevini başlatıyoruz.” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Yeni Cami önünde güvercinler uçurularak, idam cezası verilen mahkûmları simgeleyen beyaz balonlar havaya bırakıldı. Ayrıca meydanda Mısır'daki idam kararlarına karşı başlatılan imza kampanyasına destek için bir imza defteri de açıldı. 

misirli-gencler-aclik-grevi-baslatti-157022np.jpg

misirli-gencler-aclik-grevi-baslatti-157023np.jpg

misirli-gencler-aclik-grevi-baslatti-157025np.jpg

misirli-gencler-aclik-grevi-baslatti-157026np.jpg

misirli-gencler-aclik-grevi-baslatti-157028np.jpg

misirli-gencler-aclik-grevi-baslatti-157031np.jpg

misirli-gencler-aclik-grevi-baslatti-157033np.jpg

HABERE YORUM KAT