1. HABERLER

  2. HABER

  3. Emine Ülker Tarhan'dan "MİLİTAN" İtirafı
Emine Ülker Tarhandan MİLİTAN İtirafı

Emine Ülker Tarhan'dan "MİLİTAN" İtirafı

vimeo.com adlı video paylaşım sitesinde, CHP'li Emine Ülker Tarhan'a ait olduğu iddia edilen ses kaydı gündeme bomba gibi düştü. Tarhan, internette yayınlanan ses kayıtlarını yalanlamadı...

15 Aralık 2011 Perşembe 07:31A+A-

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Yargıtay'a 160 tane militan seçtiler' sözlerine tepkiler devam ederken, dün internet sitelerine CHP'li Emine Ülker Tarhan'a ait olduğu iddia edilen üç ses kaydı düştü.

Tarhan'ın da doğruladığı ses kayıtlarının en çarpıcı olanı, 12 Eylül referandumunun ardından yeniden yapılandırılan HSYK'ya üye seçimlerinin yapıldığı döneme ait. Kayıt, dönemin YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan ile YARSAV Yönetim Kurulu Üyesi Remzi Özdemir ve YARSAV'ın şu anki başkanı Murat Arslan arasında 30 saniyelik konuşmayı içeriyor. Kayıtta yeni üyelerin nasıl olması gerektiği tartışılıyor. Tarhan, hangi özellikte kişilerin HSYK'ya üye seçilmesi gerektiğini ifade ederken, "YARSAV'ın militanı olacak adam lazım bize." diyor.

İşte o diyaloglar:

Tarhan: Orada verimli olacak adama ihtiyacımız yok bizim. Bize orada dik duracak adam lazım.

Arslan: Aaa tabii canım, dik duracak, işini yapacak o yoksa.

Özdemir: Dik duracak.

Tarhan: YARSAV'ın haklarını koruyacak, yani YARSAV'ın militanı olacak adam lazım bize.

Özdemir: Evet.

Tarhan: Başka bir şeye ihtiyaç yok.

Arslan: Çok fazla kafa yormasına gerek yok yani.

Tarhan: Bana ne ya, rapor falan hazırlamasın yani.

Özdemir: Yok canım, biz hazırlarız raporumuzu.

Tarhan: Kendi kendimize hazırlarız bir raporumuzu, orada militan bize lazım.

İkinci ses kaydının ise Emine Ülker Tarhan, eşi ve Yargıtay üyesi Mehmet Umur Tarhan, Murat Arslan ile HSYK üyeliği seçimlerinde YARSAV listesinden aday olan Orhan Sungur arasında geçtiği iddia ediliyor. Kendi aralarında anayasa referandumu sonrası olacakları konuşan ekip bir özeleştiri yapıyor. "Hakikaten ülkede elini taşın altına girmemiş bir sürü adam var, bu adamların tasfiye edilmesi lazım." diyen Umur Tarhan'a, Orhan Sungur "Tasfiye edici bir ekiple çalışmanızın bir anlamı yok, yok edici bir ekiple çalışacaksınız." karşılığını veriyor. Emine Ülker Tarhan da "Yani o tasfiye ve yok etme süreci için bir fırsat olabilir." diyerek onaylıyor. Sungur ise HSYK üyeliğinden bahsederek şunları kaydediyor: "Eğer birinci Sakarya'yı kazanırsanız 2, 3 hiç sorun olmaz başkanım. Böyle bir tek hedef birinci Sakarya'yı, yani Kurul üyeliğini seçimini kazanmak. Ondan sonra kadronuzu kurarsınız. Ceza işleri sizde, personel sizde, teftiş sizde. O zaman üye olmaya gelenler üye olabiliyor mu sorarsınız yani." Üçüncü kayıtta ise müvekkiliyle gelen bir avukat ile Tarhan'ın konuşmalarının yer aldığı iddia ediliyor.

TARHAN: SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM

Meclis'te gazetecilerin sorularını cevaplayan Emine Ülker Tarhan ise söz konusu kasetleri doğruladı. Sözlerinin arkasında olduğunu söyleyen Tarhan, "YARSAV'ın militanı olmak demek yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesinin militanı olmak demektir. O yüzden çok doğru söylemişim. Sonuna kadar arkasındayım sözlerimin." dedi. Tarhan, sesleri kaydedenler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağını da dile getirdi.

Zaman 

HABERE YORUM KAT