1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Emel Selame "Yine de Gazze" Diyor
Emel Selame "Yine de Gazze" Diyor

Emel Selame "Yine de Gazze" Diyor

Bölgenin içinde bulunduğu tüm zorluklara rağmen Emel hanım Gazze'ye dönmeyi tercih etti.

A+A-

Libya'da son dönemde yaşanan güvenlik ve istikrar sorunları yüzünden bu ülkedeki mülteciler değişik ülkelere dağılırken, 25 yaşındaki Cihad'la evli, 5 yaşında Ahmed ve Renim adlı ikiz çocuklarıyla iki yaşında Hanin adlı bir kızı olan Emel Selâme vatan toprağına, ambargo ve abluka altındaki Gazze'ye dönmeyi tercih etti.

Her taraftan kuşatmaya alınmış, Filistin'in büyük kardeş olarak gördüğü Mısır'ın dahi sıkı ablukaya aldığı Gazze'de yaşamanın hiç de kolay olmayacağını biliyordu. Ama Emel Selame eşi ve çocuklarıyla birlikte vatan toprağında yaşamayı tercih etti. Gazze'nin güneyinde Mısır sınırına yakın bir bölgede yer alan Han Yunus'ta döküntü inşaat malzemeleriyle inşa edilmiş tek odalı bir gecekonduya yerleşti.

Şimdi üç çocuğu ve eşiyle birlikte bu tek odalı, her tarafı delik deşik bir asbest çatısı olan, ne yazın sıcağına ne de kışın soğuğuna karşı korunaklı daracık bir evde kalıyor. Ama o yine de vatan toprağında yaşamayı, o toprakları sahipsiz ve ilgisiz bırakmama konusunda ısrarlı olanlarla birlikte olmayı, işgal rejiminin saldırı tehditlerine rağmen Filistin'de kalmayı tercih ediyor.

Emel Selame ve ailesi sadece bir örnek. Gazze'ye, Filistin'e, Kudüs'e sahip çıkmak için bu zorluklara ve sıkıntılara katlanan daha binlerce aile var. Onlar bu zorluklara tüm Müslümanların birlikte sahip çıkmaları gereken Filistin topraklarının bekçiliğini yapmak amacıyla katlanıyorlar.

FİEM

HABERE YORUM KAT