1. HABERLER

  2. HABER

  3. Emekli Maaşlarına Zamda Devlet Refleksi
Emekli Maaşlarına Zamda Devlet Refleksi

Emekli Maaşlarına Zamda Devlet Refleksi

Seçim sonrası olası bir iktidar kaybında hazineyi muhalefetin uçuk vaadlerine teslim etme tehlikesine rağmen, hazineyi emekliden korumanın mantığı ne olabilir ki.

A+A-

Şuayp Koytak / Haksöz Haber

AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar Beyaz Tv'deki bir programda son seçimdeki AK Parti'nin oylarındaki düşüşün sebeplerini değerlendirirken özetle: "Hükümetin emeklilere seyyanen 100TL zam yapılmasına Ocak ayında karar alındığı halde  zammın temmuza bırakılmasının AK Parti'nin devlet refleksi göstermesi olarak belirtip eleştirdi. Muhalefetin uçuk kaçık vaatlerine karşı Hükümet gerçek olan icratını niye temmuza yani seçim sonrasına bıraktı. Emeklinin seçim öncesi zammını eline almasının seçim sonuçlarına Akparti için olumlu yansırdı."

Şamil Tayyar'ın analizine tamamen katılıyorum, özellikle "Devlet refleksi" kısmına. çünkü seçimin sonucunun böyle çıkacağı üç aşağı beş yukarı anketlerde görülüyordu. Seçim sonrası olası bir iktidar kaybında hazineyi muhalefetin uçuk vaadlerine teslim etme tehlikesine rağmen, emekliden korumanın mantığı ne olabilirki. Hiç olmazsa Mayıs ayında yani seçimden önce emeklinin eline geçseydi.

Aşağıda alıntıladığımız yazıdan anlaşılan; Hükümet emeklilere yapmayı planladığı seyyanen 100TL'lik zam için yılın ilk 6 aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasını beklemiş. Çünkü seyyanen 100TL'lik zam  maaşı 1000 TL'nin altında kalanlar için yapılacak, maaşı 1000 TL'nin üstünde olanlarr için 1100 TL'ye tamamlanacak.

Şimdi önce temmuz enflasyon farkı maaşlara eklenecek sonra 1000 TL'nin altında kalırsa 100 TL'lik zam yapılacak eğer maaş 1000 TL'yi geçerse 1100 TL'ye tamamlanacak. Böylece Enflasyon zammı 100 TL'nin içine girmiş olacak.

Eee ne diyelim. Allah Devlete zeval vermesin.(!)

Emekliler hangi zamdan yararlanacak?

10,9 milyon emeklinin tamamı bu ayki maaşlarını zamlı alacak. Enflasyon verilerinin açıklanmasıyla tüm emeklilerin zam oranı yüzde 4.76 oldu. Ancak bu ay, maaşlarda ekstra artışlar da yapılacak. Seyyanen artış ve Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi zammı da bu ay hayata geçecek.

Kimlere seyyanen zam var?

Bu ay yapılacak yüzde 4.76'lık enflasyon zammının ardından maaşı bin 100 liranın altında kalan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine seyyanen artış uygulanacak. Seyyanen artış da enflasyon zammı gibi bu ayki maaşlara yansıyacak.

Seyyanen zam ne kadar?

Maaşı bin lira ve altında olanlara 100 lira seyyanen zam var. Bin lira ve üstü maaşlar ise bin 100 liraya tamamlanacak.

Enflasyon zammı ve seyyanen artış nasıl uygulanacak?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine önce yüzde 4.76 enflasyon zammı yapılacak, ardından maaş bin 100 liranın altındaysa seyyanen zam da verilecek. Örneğin, 900 lira olan bir emekli aylığı, yüzde 4.76'lık zamla 942 lira 84 kuruşa çıkacak. Bu emekli, 100 lira da seyyanen artıştan yararlanacak. Böylece bu emeklinin maaşı, bu ay, bin 42 lira 84 kuruşa yükselecek. Yani 900 lira olan maaşta, 142 lira 84 kuruşluk enflasyon zammı ve seyyanen artış olacak. Enflasyon zammı sonrası maaş bin 10 liraya çıkmış ise bu kez seyyanen 90 lira zam verilecek.

Yeni emekliler de zamlardan yararlanacak mı?

Bu yıl emekli olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de önce yüzde 4.76'lık enflasyon zammı uygulanacak. Ardından durumları uyuyorsa seyyanen zam da maaşlarına yansıtılacak.

Memur emeklisine ekstra artış var mı?

Yaklaşık 1.9 milyon memur emeklisinin bu ayki yüzde 3'lük toplu sözleşme zammı, enflasyon farkının da eklenmesiyle yüzde 4.76'ya çıkacak.

SGDP kesintisinin azalması kimlere yarayacak?

Emekli olduktan sonra ticari faaliyette bulunanlar yararlanacak. Maaşlardaki yüzde 15'lik kesinti, yüzde 10'a inecek. Kesinti zammı, Temmuz maaşlarına yansıyacak.

'3 zam birden' deniliyor. Bunları kim alacak?

Bu ay ticari faaliyette bulunanlardan yapılan kesinti azalıyor. Bu kişilerden SSK ve Bağ-Kur emeklisi olanlar, ayrıca enflasyon zammı ve durumları uyuyorsa seyyanen zam alacak. Yine ticari faaliyette bulunanlardan memur emeklisi olanlara, yüzde 3 zam ve enflasyon farkı (yüzde 1.76) verilecek.

Türkiye Emekliler Derneği'ne göre; enflasyon zammı ve seyyanen artışla, en düşük Bağ- Kur tarım emeklisi aylığı 616,10 liradan 745,42 liraya, en düşük Bağ-Kur esnaf emekli aylığı 832,11 liradan 971,72 liraya, en düşük işçi emeklisi aylığı da (5510 sayılı Kanun sonrası emekli olmuşlarda) 700,05 liradan 839,23 liraya yükselecek. En düşük Bağ-Kur tarım emeklisi aylığı yaklaşık yüzde 21, en düşük Bağ-Kur emeklisi aylığı yüzde 16.8, en düşük işçi emeklisi aylığı yüzde 19.9 artmış olacak.

Kaynak : Takvim

HABERE YORUM KAT