1. HABERLER

  2. HABER

  3. Emekli Edilmeyen Tutuklu Generallere Kızak Görev
Emekli Edilmeyen Tutuklu Generallere Kızak Görev

Emekli Edilmeyen Tutuklu Generallere Kızak Görev

Balyoz ve İnternet Andıcı gibi çeşitli davalardan tutuklu general ve amirallerin emekli edildiği Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) toplantılarında yeni atamalar da belli oldu.

A+A-

Haber: Emre Soncan

Görevlerindeki bekleme süreleri henüz dolmayan ve durumları bu yılki YAŞ'ta görüşülmeyen tutuklu generaller kızak görevlere çekildi. Tutuklu isimlerin bir bölümü de yine geçtiğimiz yıl pasif görevlere atanmıştı. Balyoz sanığı Güney Deniz Saha Kuvvetleri Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu, Kuzey Deniz Saha komutan yardımcılığına atandı. Yani tenzil-i rütbe yaşandı. Daha önce hükümet tarafından açığa alınan Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personel başkan vekilliğinden Deniz Eğitim ve Öğretim komutan yardımcılığına atandı.

28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan Tuğgeneral Metin Keşap, 11'inci Motorize Piyade Tugay Komutanlığı'ndan 4'üncü Kolordu komutan yardımcılığına görevlendirildi. Amirallere suikast girişimi ve Balyoz davaları tutuklusu Koramiral Deniz Cora, Genelkurmay MEBS başkanlığından Harp Akademisi komutan yardımcılığına atanırken, Balyoz tutuklusu Genelkurmay Denetim Başkan Yardımcısı Tümamiral Erdem Caner Bener'in yeni görevi Genelkurmay personel başkan yardımcılığı oldu. Balyoz tutuklusu Korgeneral Rıdvan Ulugüler Hava Lojistik Komutanlığı'ndan Hava Kuvvetleri Komutanlığı yardımcılığına, yine Balyoz davasında tutuklanan Tümgeneral Yalçın Ergül Hava Kuvvetleri Komutanlığı plan prensipler başkanlığından Hava Lojistik komutan yardımcılığına atandı.

Atama kararnamesinde, daha önce hükümet tarafından açığa alınan Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nun da görevine devam ettiği ortaya çıktı. Açığa alınan diğer iki general Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tümgeneral Halil Helvacoğlu'nun durumu ise belirsizliğini koruyor. Diyarbakır 2. Hava Kuvvet komutanı olan ve bu yıl terfi bekleyen Korgeneral Mehmet Veysi Ağar da emekliye sevk edilen isimler arasında. 34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere olayının faturasının Ağar'a kesildiği iddia ediliyor. Ayrıca Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde saldırıya uğrayan ve 13 askerin şehit olduğu birliğin komutanı Tuğg. Ünal Karaosmanoğlu da Adana Jandarma Bölge Komutanlığı'ndan Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme başkan yardımcılığına atanarak pasifize edildi.

ZAMAN 

HABERE YORUM KAT