1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Emekli Albay: Darbecileri İsim İsim Açıklamıştım
Emekli Albay: Darbecileri İsim İsim Açıklamıştım

Emekli Albay: Darbecileri İsim İsim Açıklamıştım

Hava Kuvvetleri Komutanlığı eski Askeri Savcısı Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, gözaltına alınan darbecileri 2009'daki soruşturmasında tespit ettiğini öne sürdü.

A+A-

Hava Kuvvetleri Komutanlığı eski Askeri Savcısı Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, gözaltına alınan darbe zanlılarını bir dönem kendisinin isim isim tespit ettiğini öne sürdü. Üçok, "O dönem Albay Selçuk Başyiğit'in, 'Biz artık çok güçlendik. Şu anda Fethullah Gülen'in bir emriyle kalkacak F 16'larımız, F 4'lerimiz var" dediğini söyledi.

hurriyet.com.tr'ye konuşan Üçok, bugün yaşanan darbe girişiminin kendisinin ne kadar haklı olduğunu gösterdiğini savundu. Üçok "Benim listemin birebir aynısı ve hatta daha fazlası var" dedi.

Orgeneral Hulusi Akar'ın karargâhtaki yakın çalışma çevresinden olan Personelden Sorumlu Tuğgeneral Mehmet Partigöç, İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van, Akıncı 4. Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim, İzmir 2. Ana Jet Üssü Komutanı Tümgeneral Kubilay Selçuk, Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan gibi darbe girişiminin kilit isimlerini o dönem kendisinin tespit ettiğini ve belgeleri ile soruşturma dosyasına koyduğunu anlatan Üçok şöyle konuştu:

"Ben o dönem bu soruşturmayı yapıp tüm gerekli yerlere bunu sundum. Genelkurmay Askeri Savcısı'na ifade verdim, Genelkurmay Başkanlığı'na elden yolladım. Ankara, İstanbul ve İzmir savcılmarına verdim. Üç ildeki Emniyet müdürlüğü'ne de verdim. Ama sonuç değişmedi. Çünkü TSK'nin yaptığı örtmeyi aşamadım. Savcı Genelkurmay'a yazı yazıyor ama yanıt alamıyor. Benim yürüttüğüm soruşturma ordu içindeki koruma kalkanını bir türlü aşamadı. Aynı dönemde Askeri Yargıtay Üyesi bile Ankara Cumhuriyet Savcısı'na giderek ortaya çıkardığım yapı hakkında ifade verdi. Yine de TSK içinde bir soruşturma, inceleme başlatılmadı."

Ahmet Zeki Üçok, Nisan ayında Hürriyet'ten Ahmet Hakan'a verdiği röportajda da bugün gözaltına alınan bazı isimlerden söz etmişti.

"DARBE YAPACAKLARI BELLİYDİ"

Üçok bu ekibin darbe yapacağının daha o dönemden belli olduğunu savunarak 2009'da yaptığı soruşturmasında Albay Selçuk Başyiğit'in, "Biz artık çok güçlendik. Şu anda Fethullah Gülen'in bir emriyle kalkacak F 16'larımız, F 4'lerimiz var" dediğini aktardı. Üçok, "Şu an emekli bu albay. O dönem Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı'nda görevliydi. Bu sözler mahkeme kayıtlarında da vardı" dedi.

Üçok, 208 insanın bu darbe girişiminde hayatını kaybetmesinde yıllardır bu yapıya yönelik ciddi bir soruşturma ve inceleme başlatmayanların da payının olduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT