1. HABERLER

  2. HABER

  3. EMASYA Protokolü Bakanlıktan Döndü
EMASYA Protokolü Bakanlıktan Döndü

EMASYA Protokolü Bakanlıktan Döndü

Eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'e ait olduğu ileri sürülen ses kaydında, İçişleri Bakanlığı'nca 4 Şubat 2010'da kaldırılan EMASYA Protokolü'yle ilgili itirafları da yer buldu.

A+A-

Işık Koşaner, ses kaydında EMASYA'yı, yeni bir protokolle yasal baza oturtmaya çalıştıklarını açıklıyor. İçişleri Bakanlığı'nın, Genelkurmay'ın hazırladığı söz konusu yeni protokolü benimsemediği ve yeni bir protokol üzerinde çalıştığı öğrenildi. Koşaner'in, "Bizim yasalarımız bize gerekli yetkiyi veriyor." dediği yasa, 5442 İl İdaresi Kanunu 11/D maddesi. Bakanlığın hazırladığı yeni protokolde toplumsal oylara müdahale planlarının, vali, emniyet müdürü, belediye başkanı ve jandarma komutanının da aralarında bulunduğu geniş katılımlı bir kurul tarafından hazırlanması gündeme geldi. Protokole göre tek yetkili ise mülki idare amiri. Genelkurmay Başkanlığı'nın da, İçişleri Bakanlığı'nın kaldırdığı EMASYA'yı hortlatmak için gönderdiği 8 Şubat tarihli gizli talimatın ardından yeni bir protokol hazırladığı ortaya çıktı. Koşaner'in itiraflarında da yer alan yeni protokolün birkaç rötuş haricinde eskiyi aratmayacak nitelikte olduğu belirtiliyor.

EMASYA protokolünün kaldırılması ile iç güvenlikte tüm yetkilerin valilere verildiğini belirten yazar Ali Bayramoğlu, "Bu durumdan rahatsız olan askerin ses kaydına göre eskisi gibi kendi başına hareket edebilecekleri bir yasa çalışması içerisinde olduğu görülüyor." şeklinde konuştu. (ZAMAN) 

HABERE YORUM KAT