1. HABERLER

  2. HABER

  3. Elektriksiz ABD, 100 Yıl Geriye Gitti
Elektriksiz ABD, 100 Yıl Geriye Gitti

Elektriksiz ABD, 100 Yıl Geriye Gitti

Sandy Amerika'da dehşet saçmaya devam ediyor.

A+A-

ABD Başkanı Barack Obama, ülkenin doğu yakasını vuran Sandy fırtınası yüzünden elektriksiz kalan milyonlarca kişinin elektriğe tekrar kavuşması için seferber oldu.

Sandy, yaklaşık 2 milyonu New York'ta olmak üzere 17 eyalette 8 milyonu aşkın haneyi elektriksiz bıraktı. Mumlar ve fenerlerle adeta eski zamanların yaşamına dönen Amerikalılar için bu durum, aynı zamanda su ve ısınma problemi anlamına da geliyor.

Obama, özellikle Sandy'nin soğuk havayı da beraberinde getirmesiyle mağdur Amerikalıları içine düştükleri durumdan kurtarmak için harekete geçti.

Konuyla ilgili olarak bugün ABD Enerji Bakanı Steven Chu, Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA) Direktörü Craig Fugate ve elektrik şirketlerinin yöneticileriyle video konferans yoluyla toplantı yapan Obama, Sandy yüzünden elektrikleri kesilen milyonlarca Amerikalıya tekrar elektrik verilmesinin en önemli önceliklerden biri olduğunu vurguladı.

Beyaz Saray'ın açıklamasına göre, Obama, FEMA ve ilgili federal birimlerce, sorunun çözümü için elektrik şirketleri ve eyalet yetkilileri tarafından yürütülen çalışmalara ilave yardım sağlanmasının yollarının araştırılması talimatı verdi.

Şu ana kadar yapılan çalışmalardan dolayı elektrik şirketleri yöneticilerine teşekkür eden Obama, şirket çalışanlarını da düşen elektrik direklerinin onarımı ve diğer bazı önemli görevler dahil, fırtına sonrasında oluşan tehlikeli durumlarda aralıksız olarak gösterdikleri çabalardan ötürü övdü.

Trt'de yer alan habere göre Obama toplantıda, ilgili birim ve kuruluşlara, elektrik sorununu giderme çabalarını sekteye uğratabilecek bürokratik engelleri ortadan kaldırmaları yönünde verdiği talimatı da yineleyerek, bu kritik çabanın hızlandırılması için yönetiminin ve şirketlerin atabileceği adımlardan bahsetti. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT