1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Elden Ele Karşı'ya!
Elden Ele Karşı'ya!

Elden Ele Karşı'ya!

“Paralel Devlet Yapılanması”nın 25 Aralık darbe girişimi sonrası ‘operasyon’ amaçlı kullandığı Karşı gazetesinde işlerin nasıl döndüğü sorguda netleşti.

A+A-

“Paralel Devlet Yapılanması”nın ‘25 Aralık’ soruşturma bilgilerini servis ettiği Karşı gazetesine yönelik soruşturmada, önceki gün gözaltına alınan 5 şüpheli, haklarında adlî kontrol talebi uygulanarak serbest bırakıldı.

“Paralel Devlet Yapılanması”nın hükûmete yönelik ‘operasyon’ amaçlı kullandığı gazetelerden biri olan Karşı'da gizli bilgi-belge trafiğinin nasıl döndüğü ise sorguda anlatılanlarla birlikte netleşti.

“Paralel Devlet Yapılanması”na yönelik soruşturmalar kapsamında hâlen tutuklu bulunan eski Emniyet Müdürü Yakup Saygılı ile gazeteci Ufuk Emin Köroğlu'nun bağlantıları, CHP'li Eren Erdem'in başında bulunduğu gazeteye gelen TUSKON üst düzey yetkilisi ve gazetenin o dönem muhabiri olan Emre Erciş'in ifadeleri, Karşı yayınlarının arka planını ortaya çıkardı.

Hep Aynı Ulak!

Alınan bilgiye göre, Karşı gazetesinde o dönem manşetlere imza atan muhabir Ufuk Emin Köroğlu, eski Emniyet Müdürü Yakup Saygılı ile birçok kez bir araya geldi; hakkında gizlilik kararı bulunan belgeleri Saygılı'dan alıp Karşı Yayın Yönetmeni Eren Erdem ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mehmet Bozkurt'a teslim etti. Onlar da sözkonusu belgelerin yayınlanmasına karar verdi.

sir_toplanti.jpg

Gazetenin o dönem “Sır Toplantı” manşetiyle verdiği ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile o dönem başbakan olan Erdoğan'ın, Yasin El Kadı ile yaptığı görüşmenin görüntülerinin de Yakup Saygılı kanalıyla servis edildiği öğrenildi. Saygılı, bu görüntüleri de gazeteye ulaştırması için Köroğlu'na servis etti.

TUSKON'dan CD Geldi

Karşı'ya Yakup Saygılı aracılığıyla servis edilen bilgi ve belgelerin yanısıra “Paralel Devlet Yapılanması”na yakın şirketlerin çatı kuruluşu olan TUSKON'dan da gazeteye operasyonel CD'lerin getirildiği öğrenildi. Polis sorgusunda ortaya çıkan bu bilgi araştırılıyor. İçinde birçok gizli belge bulunan CD'leri gazeteye TUSKON'da üst düzey yönetici olan ve ‘Yusuf’ kod adını kullanan birinin getirdiği belirtildi. Şahsın gazetede kimlerle görüştüğü ve CD'lerin içerisinde hangi belgelerin yer aldığı henüz netleşmedi.

Bu arada, sorgulanan isimlerden eski Karşı Muhabiri Emre Erciş'in ise “Ben o belgeleri yalnızca haberleştiriyordum.” dediği öğrenildi. Erciş ayrıca, yaptığı çok sayıda habere kaynak olarak ‘Haramzadeler’ adlı Twitter kullanıcısını gösterdi. Karşı'da, o dönem ‘operasyonel’ haber yapan muhabirlere ekstra paralar ödendiği de tespit edildi.

Savcı ‘Tutukla’ Dedi

Karşı gazetesinin eski sahibi Turan Ababey, sorumlu yazı işleri müdürü Mehmet Bozkurt, muhabiri Emre Erciş, Millet gazetesinin o dönemki genel yayın yönetmeni Değer Özergün, Zaman gazetesi muhabiri Bayram Kaya ve polis memuru Mesut Babacan gözaltına alınanlar arasında bulunuyordu.

Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İsmail Uçar, şüpheli Ababey için tutuklama istedi fakat mahkeme, şüphelinin adlî kontrol şartıyla serbest bırakılmasına hükmetti.

ABD'ye Kaçtı

Karşı gazetesine yönelik operasyonda haklarında gözaltı kararı bulunmasına rağmen yakalanamayan isimler, gazetenin eski genel yayın yönetmeni Eren Erdem ile muhabiri Ufuk Emin Köroğlu.

Savcılık, Eren Erdem'e, milletvekili olduğu için dokunamazken, Köroğlu'nun ise 23 Ocak 2016'da Türkiye'den çıkış yaparak ABD'ye firar ettiği öğrenildi.

Yakalama listesinde ismi bulunan fakat yurtdışında olduğu tespit edilen Karşı Genel Koordinatörü Kutlu Esendemir ise Türkiye'ye dönüş yaptığı sırada gözaltına alınarak sorgulandı.

Kaynak: Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT