Elazığ Barosu Başörtülü Avukata Ruhsat Verdi

28.03.2012 02:34
Elazığ Barosu Başörtülü Avukata Ruhsat Verdi
Türkiye’de ilk kez Elazığ Barosu’nda bir başörtülü stajer avukat başörtülü olarak ruhsat aldı

 Elazığ Barosu’ndan başörtülü avukatlarla ilgili Türkiye’ye örnek olacak duruş sergiledi. Türkiye’de ilk kez Elazığ Barosu’nda bir başörtülü stajer avukat başörtülü olarak ruhsat aldı. İstanbul, Ankara başta olmak üzere birçok baro, başörtülü avukatların başörtülü yemin etmelerine izin vermiyor. Yemin etmedikleri için avukatlık ruhsatını alamayan başörtülüler bu sebeble avukatlık yapamıyorlar. Hukuk fakültesinden mezun olarak stajer avukat olmayı hakeden başörtülülerin uğradığı bu haksızlığa ilk defa bir baro dur demiş oldu.

Elazığ Barosu’na bağlı stajer Avukat Esra Soylu, Elazığ Baro Başkanı Avukat Adnan Demir’in makam odasında gerçekleşen yemin töreninde avukatlık ruhsatnamesini baro başkanının elinden aldı. Soylu’ya avukatlık cübbesini bizzat giydiren ve tebrik eden Başkan Demir’in hareketi takdirle karşılandı. Baro Başkanı’nın başörtülü avukatlara yönelik ayrımcılığa son verdiğini gösteren davranışı birçok baro başkanından destek gördü.

Başörtülü avukatlara yönelik ayrımcılığa son veren Elazığ Barosu, düzenlediği bir anket ile de kadına yönelik ayrımcılığa yoğunlaştığını ortaya koydu. Baronun internet sitesinde başlatılan anketin sonuçlarını 21-22 Nisan 2012 tarihinde Ankara’da yapılacak olan Kadın Avukatlar Kurultayı’nda gündeme getirecek. (Yeni Akit)

 • Yorumlar 3
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim