1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. El Kaide’den Ahmedinejad’a 11 Eylül Cevabı
El Kaide’den Ahmedinejad’a 11 Eylül Cevabı

El Kaide’den Ahmedinejad’a 11 Eylül Cevabı

El Kaide, Ahmedinejad’ın, 11 Eylül'ü ABD’nin yaptırdığı iddialarına isyan etti: "Bu saçma fikri yaymaktan vazgeç, ‘itibarımızı’ sarsma!"

30 Eylül 2011 Cuma 09:50A+A-

Guardian’ın haberi:

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın, 11 Eylül 2001’de ABD’de Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan saldırılarla ilgili komplo imalarından rahatsızlık duyan ve bunu kendine bir türlü yediremeyen El Kaide örgütü, İngilizce yayınlanan Inspire adlı internet dergisindeki bir makale aracılığıyla İran liderine mesaj gönderdi: “İran hükümeti, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın ağzından 11 Eylül saldırılarının arkasında El Kaide’nin değil, ABD hükümetinin olduğuna inandığını duyurdu. O zaman bizim de şu soruyu sormamız gerek: Neden tüm mantığın ve kanıtların karşısında İran böyle saçma bir şeye inanıyor?”

‘Amerikan karşıtlığı ikiyüzlülük’

Eylemi kesin dille üstlenen örgüt, İran liderini “itibarlarını” sarsmakla suçluyor. Örgütün makalesinde, İran’ın başaramadığını El Kaide’nin yaptığı ve “ezilmiş Müslümanların gönlünde yer etme adına” rakip olarak görüldüğü, bunun için komplo teorileri ürettikleri ileri sürülüyor.

İran medyasına göre, Ahmedinejad’a, bu konuda komplo teorileri yaymaya son vermesi çağrısı yapan El Kaide, İran’ın ‘lümpen’ Amerikan karşıtlığını şöyle eleştiriyor: “İran için Amerikan karşıtlığı yalnızca siyasi bir oyun. İşine geldiği zaman karşıt, işine geldiği zaman işbirlikçi. ABD’nin Afganistan ve Irak’ı işgali sırasında da bunu gördük...”

İşgaller için bahane

Ahmedinejad son olarak geçen hafta BM Genel Kurulu konuşmasında, Amerikan yönetiminin, ‘Irak ve Afganistan’ı işgal etmek için bahane olarak kullandığı’ 11 Eylül saldırılarına ilişkin resmi açıklamalarla ilgili şüphelerini dile getirmiş, El Kaide lideri Usame bin Ladin’i de, bu saldırılardaki gerçeği örtbas etmek için öldürdüğü savını dile getirmişti. Ahmedinejad, ‘emperyalist medya ağları kullanılarak Holokost ve 11 Eylül saldırılarını sorgulayanların askerî müdahale ve yaptırımlarla tehdit edildiğini’ söylemişti.

TARAF

HABERE YORUM KAT

13 Yorum