1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. El Halil’de Bir Siyonist Subay Öldürüldü
El Halil’de Bir Siyonist Subay Öldürüldü

El Halil’de Bir Siyonist Subay Öldürüldü

Kalkiliya’daki eylemin şokunu atlatamayan işgal askerlerine ağır bir darbe daha El-Halil’de vuruldu.

A+A-

Batı Yaka’nın El-Halil şehrindeki Hz. İbrahim Camii yakınlarında işgalci İsrail ordusuna ait devriyenin silahlı saldırıya uğraması soncu askerlerden birinin öldüğü belirtildi.

Haberi veren İsrail'in Kanal-10 televizyonu “Bir Filistinlinin uzun mesafeden Hz. İbrahim Camisi'nin yakınlarında bulunan askerlere ateş açması sonucu bir subay hayatını kaybederken, biri ağır dört asker de yaralandı” dedi.

Saldırının ardından bölgeye gelen ambulansların yaralıları önce Zeydek El-Kuds Hastanesine kaldırdığı, daha sonra uçak ambulansla Kudüs’teki Hadassah Hastanesine nakledildikleri kaydedildi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabiri direniş eylemiyle ilgili verdiği bilgide, direnişçi veya direnişçilerin dün (22 Eylül Pazar) yaptığı operasyonun ardından bölgeye çok sayıda işgal askerinin geldiğini ve El-Halil şehrinin özellikle güney bölgesindeki Eş-Şeyh Mahallesiyle, Tarık bin Ziyad ve El-Halil’in eski bölgelerinde geniş çaplı aramalar yaptıklarını, Ferş El-Heva bölgesinde evlere baskın düzenlediklerini ve şimdiye kadar en az 20 Filistinliyi gözaltına aldıklarını kaydetti.

FİEM muhabiri verdiği bilginin devamında, işgal güçlerinin eylemi yapanı bulmak için bölgede geniş çaplı arama başlattığını, şehrin giriş ve çıkışlarını tuttuğunu, kimsenin şehre ve mahallelere girmesine izin vermediğini, hatta doğum için ambulansla hastaneye götürülmek istenen hamile bir kadına bile izin verilmediğini bunun üzerine Filistinli kadının kurulan askeri barikatın bulunduğu noktada araçta doğum yapmak zorunda kaldığını ifade etti.

İki gün önce Filistinli bir genç tarafından kaçırılan işgalci İsrail askerlerinden biri de Kalkiliya’da ölü bulunmuştu.

İntifada Gençliğinden Tebrik

Siyonist işgale karşı eylemlerin organize edilmesi amacıyla oluşturulan Filistin İntifada Gençliği İttifakı, direnişin Batı Yaka’nın El-Halil şehrinde işgalci İsrail askerlerine karşı yaptığı saldırının işgal rejiminin Filistin halkına karşı sürdürdüğü baskı ve zulüm nedeniyle Filistin sokaklarının taşıdığı öfkenin bir sonucu olduğunu belirtti.

Eylemle ilgili açıklama yapan İntifada Gençliği İttifakı, saldırının Yahudi yerleşimcilerin Kudüs’ü kirletmek için günü birlik baskınlar yapmaları ve yenilerini düzenleme çağrılarıyla burayı bölme girişimlerinin olduğu bir zamanda yapılmasının fazlasıyla önem taşıdığını belirtti.

Yaptığı açıklamada ayrıca, kendilerinin benimsediği halk direnişi dâhil her türlü direnişte bulunmanın işgal altındaki Filistin halkının doğal bir hakkı olduğunu belirten Gençlik İttifakı, daha önce ilan ettikleri gibi Kudüs Cumasında, Kudüs ve Mescidi Aksa’ya destek için Batı Yaka, Kudüs ve Gazze’nin her şehir ve beldesinde yürüyüşlerin yapılmasını istedi.

 

HABERE YORUM KAT