1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Ekvador'daki Depremde Ölü Sayısı 233’e Yükseldi
Ekvador'daki Depremde Ölü Sayısı 233’e Yükseldi

Ekvador'daki Depremde Ölü Sayısı 233’e Yükseldi

Güney Amerika ülkelerinden Ekvador'un kuzeybatı kıyı kesiminde 7,8 büyüklüğünde deprem oldu. Ekvador Devlet Başkanı Correa, 233 kişinin öldüğünü duyurdu.

A+A-

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi'nden yapılan açıklamada, yaklaşık 40 saniye süren ve yerin 19 kilometre derinliğinde gerçekleşen 7,8 büyüklüğündeki depremin merkez üssünün, limanların bulunduğu seyrek nüfuslu Muisne kıyı şehrinin 27 kilometre açıkları olduğu belirtildi. Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa, 233 kişinin öldüğünü duyurdu.

Ekvador Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Glas, cumartesi gecesi meydana gelen depremin ardından artçı sarsıntılar konusunda halkı uyardu. Glas, ülke genelinde acil durum ilân ettiklerini açıkladı. Glas, ülkesinin son 10 yılın en büyük deprem felaketini yaşadığını, enkaz altında çok sayıda kişi olduğunu ve ölü sayısının artmasından endişe ettiklerini vurguladı.

Yerel saatle 18.58'te meydana gelen depremde yaklaşık 600 kişinin yaralandığını da belirten Glas, depremin merkez üssüne 300 kilometre uzaklıktaki Guayaquill bölgesinde bir köprünün çöktüğünü belirtti.

Ülkenin tamamında ve komşu ülkeler Peru ile Kolombiya'da da hissedilen sarsıntı nedeniyle bazı binalar zarar gördü. Liman kenti Guayaquil'de en az bir ev ve üst geçit çöktü.

Depremin merkez üssü yakınlarında bulunan büyük bir petrol rafinerisinde üretime önlem amaçlı ara verildi.

Tsunami uyarısı

Merkez üssüne yaklaşık 170 kilometre uzaklıktaki başkent Quito'da da deprem hissedildi. Güçlü sarsıntı nedeniyle halk sokaklara çıktı ve ardından birçok mahallede elektrik kesintisi oldu.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi de tsunami tehlikesine karşı halkı uyardı. Komşu ülke Peru'da da tsunami uyarısı yapıldı.

Devlet Başkanı Rafael Correa İtalya'ya yaptığı ziyareti yarıda keserek ülkesine dönme kararı aldı. Correa, Twitter hesabındaki paylaşımında, "Tüm düşüncelerimiz, ölenlerin yakınlarıyla" ifadesini kullandı.

Ekvador, Güney Amerika'nın batısında, Pasifik okyanusu ile Kolombiya ve Peru arasında yer alıyor.

Kaynak: Reuters, AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT