1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Ekmek Almaya Gidenleri Tarayıp Öldürdük
Ekmek Almaya Gidenleri Tarayıp Öldürdük

Ekmek Almaya Gidenleri Tarayıp Öldürdük

Suriye ordusundan kaçan iki asker anlattı: O kadar insan öldürdük ki! Ekmek almaya gidenleri bile taradık.

A+A-

Haber: Hikmet Durgun

Suriye’deki iç savaşın korkunç yüzü Beşşar Esed askerlerinin itiraflarıyla bir kez daha ortaya çıktı. Taraf’a konuşan iki firari asker; İsmail Cuma ve Eşref Seit, muhaliflere yönelik operasyonlarda çok sayıda sivili öldürdüklerini itiraf etti. Cuma ve Seit, yasal askerlik süreleri bittiği halde kendileri gibi birçok askere tezkere verilmediğini, sivil öldürmek zorunda kalan çok sayıda askerin de intihar ettiğini anlattı.

Askerliğin 20 ay olduğu Suriye’de iç savaştan beri neredeyse hiçbir askere tezkere verilmemiş. 20 ayı bitiren askerlerin evine dönmesine izin verilmiyor. İsmail Cuma ve Eşref Seit askerlikleri bittiği halde tezkere alamayan, birçok operasyona katılan ve sonunda çareyi ordudan kaçmakta bulan iki genç. Fotoğraflarının çekilmesine, isimlerinin yazılmasına izin veriyorlar ama bulundukları yerin gizli kalması şartıyla... “Bizi öldürmek için buraları bombalarlar, masumlar da ölmesin bizim yüzümüzden” diyorlar.

Her gün ölüyoruz

Söyleşiden önce herkesin aklına gelebilecek soruyu yöneltiyorum:

“Resminiz çekilecek, isminiz yazılacak. Siz masumları öldürdüğünüzü anlatacaksınız, neden? Korkmuyor musunuz yarın öbür gün bunun için tutuklanmaktan, öldürülmekten.” İkisi de birden, “Biz o cinayetlerden beri her gün öldük zaten. Belki bizim yaptıklarımızı görüp başka askerler vazgeçer ya da yazdıklarınızı okurlar da savaşın insanı nasıl insanlıktan çıkardığını anlar, bitirirler artık. Biz bu bedeli göze aldık” diye yanıt verip konuşmaya başlıyorlar.

Mahir Esed’i gördüm

24 yaşındaki İsmail Cuma’nın askerliği sekiz ay önce bitmiş ama tezkeresini vermemişler. Birkaç kez kaçmayı denemiş, olmamış. Sonunda üç gün önce yaralanmasını fırsat bilip hastaneden kaçan Cuma’nın anlattıkları inanılmaz:

“Şam merkezde askerlik yapıyordum. Özel kuvvetlerde çalışıyordum. Humus’ta da görev yaptım. Orada çok kişiyi öldürdüm, rastgele tarıyorduk. En son Şam’da operasyonlara gidiyorduk. Operasyona gece 11’ de gidip sabah 6’da geliyorduk. İlk önce helikopter bombalardı sonra biz operasyonu yapardık. O kadar insan öldürdüm ki. Mecburen öldürüyorduk, öldürmeseydik bu kez komutanlarımız bizi öldürecekti. Kaçmadan 10 gün önce Mahir Esed’i gördüm. Hani öldü falan diyorlar ya, yok öyle şey. Canlı canlı karşımızda duruyordu. Mahir bize ‘Çok sert olmasak ülkeyi kurtaramayız. Onun için muhalifleri temizlemeliyiz’ dedi. Çok vicdan azabı çekiyorum, geceleri rüyama giriyorlar. Çatışma esnasında iki defa yaralandım. Kollarıma kurşun girdi. Yaralandığımda hastaneye götürdüler. Ailem oraya gelip beni kaçırdı ve o cehennemden kurtuldum.”

Ekmek almaya gidenleri muhalif zannedip...

Suriye ordusundan iki gün önce kaçan 23 yaşındaki Eşref Seit’in anlattıkları sivil katliamı iddialarını destekliyor: “İki yıldır Halep’te askerlik yapıyordum. Normalde altı ay önce tezkeremin verilmesi gerekiyordu ama vermediler savaştan ötürü. Halep daha çok sakin bir yerdi ama iki haftadır çok çatışma yaşandı. Her gün operasyona katılıyorduk. Her operasyonda çoluk çocuk demeden insanları öldürüyorduk. Bir keresinde yaşlı bir adamı vurduk. Günahsızdı. 80 yaşındaydı. Yalvararak ‘Ne olur bir şey yapmayın’ dedi ama komutan bana talimat verdi, mecburen öldürdüm. Bir kere de ekmek almaya giden insanları muhalif zannedip hepsini taradık, 20 sivil öldü. Bizim bölükte bazı askerler intihar etti sivilleri öldürdükleri için. Çoğu asker ve rütbeli de fırsat buldukça kaçıyor silahlarıyla. Ya Hür Suriye Ordusu’na katılıyorlar ya da evlerine gidiyorlar. Ben son operasyon dönüşü kaçabildim. Komutanlar banyo yapıyordu, ortalıkta rütbeli yoktu. Bundan faydalanıp kaçtım.”

TARAF 

HABERE YORUM KAT