1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BOSNA-HERSEK

  4. "Efsane Komutan"a Destek: "Hepimiz Naser Oriç'iz!"
"Efsane Komutan"a Destek: "Hepimiz Naser Oriç'iz!"

"Efsane Komutan"a Destek: "Hepimiz Naser Oriç'iz!"

Srebrenitsa'da komutanlık yapan ve iki gün önce İsviçre'de gözaltına alınan Naser Oriç için Bosna Hersek'in birçok kentinde destek gösterisi düzenlendi.

A+A-

Oriç, geçen yıl Belgrad'daki İnterpol Ofisi tarafından çıkarılan yakalama emri doğrultusunda İsviçre'nin Bern şehrinde gözaltına alınmış ve kendisi için 14 günlük ek gözaltı süresi verilmişti. Başkent Saraybosna olmak üzere, Zenitza, Tuzla, Bihaç ve diğer kentlerde Oriç'in gözaltına alınmasını protesto eden Bosna Hersekliler, ''efsane komutan”ın bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

“Hepimiz Naser Oriç’iz!”

Bosna Hersek Meydanı'nda düzenlenen protestoya katılanlar: "Naser Oriç'e Destek!", "Hepimiz Naser Oriç'iz!" dövizleri taşıyarak, Oriç'e destek sloganları attı.

Oriç'e destek gösterisine Saraybosna Kantonu Başbakanı Elvedin Konakoviç, Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subaşiç, eski askerler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bosna Hersek’in Birçok Kentinde Protesto

Bosna Hersek Federasyonu Altın Zambak Ödüllü Askerler Derneği Başkanı Emekli Tuğgeneral Şerif Patkoviç, burada yaptığı konuşmada, Naser Oriç'e destek vermek amacıyla Bosna Hersek'in birçok kentinde protesto gösterilerinin düzenlendiğini söyledi. Patkoviç, buradaki eyleme katılarak “kahraman, asker, dost ve kardeş Naser Oriç”in yanında olduklarını göstermek istediklerini belirtti.

Sırbistan ile diplomatik ilişkilerin durdurulmasını isteyen Patkoviç, "Biz, bugün Sırbistan Büyükelçiliği'ne mektup göndereceğiz.'' diye konuştu.

Lahey’de Yargılanmış, Masum Olduğu Yönünde Karar Çıkmıştı

Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Subaşiç ise Naser Oriç için "bizim komutanımız ve bizim efsanemizdir" ifadesini kullandı.

Subaşiç, "Lahey'de yargılandı ve onun masum olduğu yönünde karar verildi. Naser bir şey yapsaydı bunun bedelini öderdi. Bu siyasi bir tutuklamadır. Onlara gerçeği kabul etmeleri için çağrıda bulunuyorum" dedi.

Başkent Saraybosna'daki İsviçre Büyükelçiliği binasına yürüyen kalabalık daha sonra olaysız dağıldı.

İzzetbegoviç, İsviçre Büyükelçisi'ni Çağırdı

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç de İsviçre'nin Saraybosna Büyükelçisi Heinrich Mauer'i çağırarak, Naser Oriç'in İsviçre'de gözaltına alınmasını protesto ettiklerini söyledi.

İzzetbegoviç, Belgrad'daki İnterpol Ofisi tarafından çıkarılan yakalama emrinin Bosna Hersek'in itirazı üzerine iptal edildiğini hatırlatarak, bu yüzden tüm Interpol üye ülkelerin bu yakalama emrini veri tabanlarından silmesini istedi.

İnterpol Yakalama Emrini Geri Çekmişti

Sırbistan Savcılığı, geçen yıl şubat ayında, Oriç'in 1992 yılında, Bosna Hersek'in doğusundaki Podrinye bölgesinde Sırplara yönelik savaş suçu işlediği iddiasıyla yakalama emri çıkartılmasını talep etmişti. İnterpol tarafından çıkarılan yakalama emri, daha sonra geri çekilmişti.

Oriç, daha önce yargılandığı Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nce (ICTY) suçsuz bulunup hakkında beraat kararı verilmişti. Naser Oriç için 14 gün ek gözaltı süresi verilmişti.

HABERE YORUM KAT