1. HABERLER

  2. HABER

  3. Efeoğlu'nun Nereye Gömüldüğü Açıklansın!
Efeoğlunun Nereye Gömüldüğü Açıklansın!

Efeoğlu'nun Nereye Gömüldüğü Açıklansın!

Çarkın’ın “Cesedini Tekirdağ’da ormanlık bir alana bıraktık” dediği Ayhan Efeoğlu’nun kardeşi Ali Efeoğlu da gözaltında kaybolmuş.

14 Eylül 2011 Çarşamba 10:35A+A-

Eski özel harekâtçı Ayhan Çarkın, dün Taraf’ta yayımlanmaya başlayan kitap taslağında yeni bir faili meçhul cinayeti aydınlattı. Çarkın, 1992’de telsizli kişiler tarafından kaçırıldıktan sonra kaybolan Ayhan Efeoğlu’nu bir paket içinde Tekirdağ’da bir ormanlık alana bıraktıklarını söyledi. Efeoğlu ailesi, Çarkın’dan oğullarını tam olarak nereye gömdüklerini detaylarıyla anlatmasını istiyor.

Astsubay Osman Efeoğlu ile Feriha Efeoğlu’nun üç çocuğunun ortancası olan Ayhan Efeoğlu, 1967 Bursa doğumluydu. İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Jeoloji Bölümü’nde okuyordu. Üniversite yıllarında demokrat ve devrimci mücadele içinde yer aldı. Defalarca gözaltına alındı, bir kez tutuklandıktan sonra serbest bırakıldı.

Üniversiteye devam eden Ayhan Efeoğlu, 15 Ekim 1992’de okulun önünde bekleyen telsizli sivil kişilerce kaçırıldı. Ayhan’ın gözaltına alındığını arkadaşları gördü. Ayhan’ın 17 gün geçmesine rağmen ortaya çıkmaması üzerine Efeoğlu ailesini arayarak durumu bildirdiler. Emekli astsubay baba Efeoğlu hemen İstanbul’a geldi. Avukatlarıyla birlikte savcılık ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne başvurdu. Aldıkları cevap bildikti: Bizde böyle biri yok.

İkinci oğullarıyla sarsıldılar

Acılı anne Feriha ile baba Osman Efeoğlu, Ayhan’ın kaybolma acısını unutamamışken, bu kez ikinci oğulları İstanbul Üniversitesi İnşaat Bölümü’nde okuyan Ali’nin aniden kaybolmasıyla sarsıldılar. Ayhan’ın kaybedilmesinden sadece iki yıl sonraydı. 29 yaşındaki inşaat mühendisi Ali, İznik- İstanbul yolunda gözaltına alındı. Aile bu kez oğulları Ali için devletin tüm yetkili kurumlarına başvurdu. Başvuruları yine sonuçsuz kaldı.

Acılı anne Feriha ikinci oğlunun da kaybolmasıyla felç oldu. Baba Efeoğlu, oğullarından behsedilirken gözyaşlarına boğuluyor. Yıllardır oğullarının akıbetini öğrenmeye çalışan Efeoğlu ailesi, Çarkın’ın itiraflarıyla umutlandı. Çarkın’dan Ayhan’ın gömüldüğü yerin tam krokisini açıklamasını bekleyen Osman Efeoğlu, “19 yıldır oğullarımın bulunması için mücadele veriyoruz. Adalete güveniyoruz” dedi.

Taraf’a konuşan Efeoğlu ailesinin avukatı İHD Bursa Şube Başkanı Mustafa Yağcı “Çarkın’ın Ankara’daki işlemlerinin tamamlandıktan sonra İstanbul’a getirilerek anlattığı olaylara ilişkin yer göstermesini bekliyoruz. Her türlü delili değerlendiriyoruz” dedi.

Çarkın krokiyi de açıklasın

İHD İstanbul Şubesi Kayıplar Komisyonu sorumlusu Leman Yurtsever ise şunları söyledi: “Çarkın, kesin bir yer belirtmiyor. Krokisiyle açıklamalı. Kazı için girişimde bulunacağız. Ayrıca Çarkın’ın müdür dediği kim? Ayhan’ın öldürülmesine kadar kimler sorumluydu, kimler emir verdi bunları açıklamalı?”

Burhan Ekinci / Taraf

HABERE YORUM KAT