1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Ebu Katade: ''Hilafet İlanı Hükümsüzdür''
Ebu Katade: ''Hilafet İlanı Hükümsüzdür''

Ebu Katade: ''Hilafet İlanı Hükümsüzdür''

Filistinli düşünür IŞİD hakkında sert açıklamalarda bulundu.

A+A-

Cihat yanlı tutum ve yazılarıyla tanınan ve halen Ürdün'de yargılanmaya devam eden ünlü düşünür Ebu Katade El Filistini, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından ilan edilen 'hilafet'in hükümsüz olduğunu açıkladı.

Ebu Katade tarafından kaleme alınan ve cihat yanlısı sitelerde yayınlanan 21 sayfalık bir belgede "İslam Devleti (IŞİD) tarafından hilafet ilan edilmesi hükümsüz ve anlamsızdır, çünkü bu dünyanın geri kalanındaki cihat yanlıları tarafından onaylanmamıştır" denildi.

Eski adı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) olan Ebu Bekir Bağdadi liderliğindeki grup, 29 Haziran'da 'hilafet' ilan ederek  İslam Devleti adını alırken liderlerini de Halife İbrahim olarak isimlendirmişti.

Ebu Katade "Bu grup, bütün Müslümanlara hükmetme hakkına sahip değildir ve beyanları da kendilerinden başka kimse için bağlayıcı değildir" dedi.

Filistin doğumlu Vaiz Ebu Katade, "muhaliflerin öldürülmesi, diğer grupların saf dışı edilmesi tehditleri grubun iç yüzünü yansıtıyor" dedi.

Yazılan mektupta ayrıca "onlar diğer cihat yanlısı gruplarla muamelelerinde merhametten yoksunken fakirlerle ve zayıflarla nasıl muamele edecekler" denildi.

Ürdünlü Cihat Hareketleri, genel olarak IŞİD karşıtı gruplardan oluşuyor ve El Kaide'nin Suriye temsilcisini destekliyorlar.

Ebu Katade El Filistini'nin açıklaması, Ürdünlü ünlü düşünür Ebu Muhammed Asım El Makdisi'nin IŞİD'e ağır eleştiriler yönelten açıklamasının ardından geldi.

İncanews

HABERE YORUM KAT