1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Ebu Gureyb ve Taci Cezaevlerine Baskın
Ebu Gureyb ve Taci Cezaevlerine Baskın

Ebu Gureyb ve Taci Cezaevlerine Baskın

Bağdat'taki Ebu Gureyb ve Taci cezaevlerine yönelik geniş çaplı baskınlar düzenlendi, çok sayıda tutsak kurtarıldı.

22 Temmuz 2013 Pazartesi 12:30A+A-

Cezaevi baskınlarında çok sayıda tutsak kurtarıldı; 12 kişi öldü, 56 kişi yaralandı.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta yer alan Ebu Gureyb ve Taci Cezaevlerine yönelik dün gece düzenlenen baskınlarda çok sayıda tutsak kurtarıldı, gardiyan ve güvenlik personeli öldürüldü.

Emniyet kaynaklarının açıklamasında, Bağdat'ın 20 km kuzeyinde yer alan ve Hud Cezaevi olarak bilinen Taci Cezaevine yönelik saldırılarda 5 kişi öldü, 25 kişi yaralandı. Bağdat'ın 25 km batısındaki Ebu Gureyb Cezaevine yönelik saldırıda ise 7 kişi öldü, 31 kişi yaralandı.

Açıklamada, "İki saldırı çok büyük ve koordine bir şekilde gerçekleştirildi. Gece 1'de havan topları ile başlayan saldırıları, 3'ü Taci, 3'ü ise Ebu Gureyb Cezaevi kapılarını hedef alan bomba yüklü intihar bombacıları takip etti. Hafif ve orta ölçekli silahlarla yoğun ateş açılmasıyla çatışmalar sürdü" denildi.

Saldırıların sonunda cezaevindeki tutsakların firar ettiği, ancak bunların sayısının henüz belirlenemediği, cezaevi çevresinde güvenlik güçlerinin yoğun önlemler aldığı ve firarilerin yakalanması için çalışmalara başlandığı bildirildi.

Ebu Gureyb ile Taci cezaevlerini hedef alan geniş çaplı saldırılarda binlerce mahkumun kurtarıldığı, çok sayıda gardiyan ve güvenlik görevlisinin öldürüldüğü iddia ediliyor. Cezaevlerine yönelik eşzamanlı saldırıların yanı sıra Maliki hükümetine bağlı Taci karargahının da şiddetli saldırıya maruz kaldığı önü sürülüyor.

Bu arada iki hapishaneden 500 ila 1000 arasında tutsağın firar ettiği belirtiliyor. 

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum