1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Dürzi Liderin Cenazesi Öncesi Gerilim Sürüyor
Dürzi Liderin Cenazesi Öncesi Gerilim Sürüyor

Dürzi Liderin Cenazesi Öncesi Gerilim Sürüyor

Suriye'de yoğunlukla Dürzilerin yaşadığı Suveyda kentinde suikasta uğrayan Dürzi muhalif lider Vahid Belus'un bugünkü cenaze töreni öncesinde gerilim yüksek.

A+A-

Rejim, suikastın düzenlendiği cuma gününden bu yana kente giriş ve çıkışları engelliyor, internet hizmetini kesmeye devam ediyor.

Al Jazeera’ye konuşan yerel kaynaklar, Suveyda kentinde bir patlama sonucunda hayatını kaybeden Dürzi lider Vahid Balus’un bugün toprağa verileceğini söyledi. Al Jazeera muhabiri, Dürzilerin yoğunlukta olduğu kentte protestoların üç günden beri devam ettiğini aktardı. Suriye resmî haber ajansı SANA’nın öne sürdüğünün aksine Nusra Cephesi, patlamalarla bağlantısının olmadığını açıkladı. Kentteki son durum; rejimin üç günden bu yana internet hizmetini kesmesi ve kente giriş-çıkışların engellenmesi nedeniyle güçlükle öğreniliyor. Ancak, Al Jazeera'nin ulaştığı bilgiler, kentte durumun son derece gergin olduğu yönünde.

SANA, rejimin “cuma günü meydana gelen patlamaların sorumlusunu tutukladığı”nı, isminin “Ebu Turabi” olduğunu, “Nusra Cephesi üyesi olduğu”nu ve “patlamalara karıştığını itiraf ettiği”ni iddia etmişti.

Nusra Cephesi ise söz konusu kişinin kendi üyeleri olmadığını ve patlamalarla bağlantısının olmadığını öne sürmüştü.

Suveyda kentinde üç gün önce meydana gelen patlamalar nedeni ile rejime muhalefeti ile tanınan Dürzi Lider Vahid Belus’un da aralarında olduğu 40 kişi ölmüştü. Patlamaların ardından kentte, ölen liderin yanlıları ile rejim güçleri arasında çatışmalar çıkmıştı. Altı rejim gücü mensubunun öldüğü çatışmaların ardından bir grup Dürzi, kenti ‘rejimden arındırılmış’ olarak ilan etmişti.

Lübnanlı Dürzi Lider Velid Canpolat, Suriyeli Dürzi lider Belus’un ölümünden rejimi sorumlu tutmuştu.

suriye_genel_durum.jpg

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT