1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dünyanın Dört Bir Yanında İsrail'e Tepkiler Büyüyor
Dünyanın Dört Bir Yanında İsrail'e Tepkiler Büyüyor

Dünyanın Dört Bir Yanında İsrail'e Tepkiler Büyüyor

Dünyanın birçok kentinde İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildi.

A+A-

Dünya Kudüs Günü'nde İsrail'in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınamak ve Filistin'e destek vermek için Afganistan'ın kuzeyinde gösteri düzenlendi.

Mezar-ı Şerif'te toplanan yüzlerce gösterici, ''Kahrolsun İsrail'' ve ''Yaşasın Filistin'' sloganları atarak Gazze’deki sivillerin ölümüne neden olan İsrail saldırılarını kınadı.

Gösteride konuşan Belh Vali Yardımcısı Muhammed Zaher Vahdet, İslam ülkelerinin, İsrail'in Gazze'deki masumları katletmesine tepki göstermesi gerektiğini belirtti.

İslam alemine birlik ve beraberlik çağırısında bulunan Vahdet, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını bir an önce durdurulmasını istediklerinin söyledi.

Belh İl Şura Başkanı Muhammed Afzal Hadid de zulüm karşısında susmanın da suç olduğunu ifade ederek ''İsrail'in bu saldırıları karşısında biz susarsak, başkaları da susarsa kim sesini yükseltecek? Artık birlik zamanı geldi'' dedi.

Hadid, İsrail'in zalimce saldırıları karşısında susanları Allah'ın da affetmeyeceğini, tarihin de unutmayacağını vurguladı.
Konuşmaların ardından tekbirler eşliğinde İsrail bayrağı ateşe verilirken Gazze'deki durumu anlatan fotoğraflar sergilendi.

Mısır

Mısır'ın çeşitli kentlerinde sokaklara inen darbe karşıtları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını ve askeri darbeyi protesto etti.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi'nin çağrısıyla Süveyş, Beni Süveyf, Minya, İskenderiye, Şarkıye, İsmailiye, Kefr eş-Şeyh ve Dimyat kentlerinde cuma namazı öncesi İsrail saldırıları protesto edildi.

İsrail'in telin edildiği gösterilerde, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin posterleri ve İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin resimleri taşındı.

Gösterilerde, Mısır yönetimi, Gazze'deki insani krizin çözümü konusunda isteksiz davranmakla suçlandı.

Yemen

Yemen'in başkenti Sana'da düzenlenen cuma gösterilerinde yüzlerce Yemenli Gazze'ye destek için toplandı. Sana'nın Sittin meydanında cuma namazı çıkışı toplanan göstericiler Gazze'ye destek sloganları attı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları Yemen'de de büyük bir öfkeye neden oluyor. Hafta boyunca süren ve değişik platformların düzenlediği Gazze'ye destek gösterilerine Yemen Devrim gençliği de katıldı.

Şebab'us Sevra (Devrim Gençliği) aktivistleri tarafından Gazze'ye destek çağrılarına cuma namazında kadınlı ve çocuklu yüzlerce kişi cevap verdi. Meydanda toplanan göstericiler Filistin bayrakları ve Gazzeyazılı pankatlarıyla zafer işaretleri yaptı.

İrad edilen uzun ve Gazze ağırlıklı hutbede İslam dünyasına çağrılarda bulunuldu. Göstericiler sık sıkİsrail karşıtı sloganlar atıp Filistin halkına destek mesajları verdi. ''Yemen'den Gazze'ye kardeşlik köprüsü'' temalı destek dövizleri açılarak ''Cihat'' çağrıları yenilendi.

Macaristan

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de de protesto gösterisi düzenlendi.

Macaristan'da ikinci parti konumunda bulunan aşırı sağcı Jobbik Partisi'nin Budapeşte'de düzenlediği protesto gösterisine çok sayıda Macar katıldı. Yapılan konuşmaların ardından, grup daha sonra destek için Filistin Büyükelçiliğine yürüdü.

Jobbik Partisi Genel Başkanı Gabor Vona, burada yaptığı konuşmada, Avrupalıların İsrail'i protesto konusunda çok tedirgin olduğunu çünkü antisemitist damgası yemekten korktuğunu söyledi.

Filistin'in Budapeşte Büyükelçisi Marie Antoinette, destek yürüyüşü yapan Macar gruba Filistin Büyükelçiliği önünde teşekkür etti.

AA'ya konuşan Jobbik Partisi Genel Başkanı Vona, Macaristan'da bu mitingin benzerini maalesef daha önce de yaptıklarını belirterek "Umarım bu son olur. Filistin'e ve Ortadoğu'ya barışın gelmesini umuyorum" dedi. 

Vona, ''Filistin'in de bir devlete sahip olma hakkını destekliyoruz. Umarım ABD, Avrupa Birliği ve diğer büyük güçler İsrail'i uluslararası anlaşmaları uygulamaya zorlar'' dedi. 

Ürdün

Ürdünlüler, İsrail'in Gazze saldırılarına karşı direnen Filistinlilerle dayanışma gösterisi düzenledi.

Cuma namazı sonrası başkent Amman'daki El-Hüseyni Camisi önünde toplanan Ürdünlüler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına direnen Filistinlilere destek ve İsrail'i protesto gösterisi düzenledi.

Filistinlilere destek sloganları atan protestocular, Gazze'ye yönelik saldırılara tepki göstermeyen Arap liderlerini kınadı.

Ürdün Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), kadın ve gençlik kollarının katıldığı ptotestoda göstericiler, Ürdün hükümetine İsrail ile ticari ilişkileri kesme ve İsrail'in Amman büyükelçisini sınır dışı etme çağrısı yaptı.

Filistin'e ve özellikle İsrail'in saldırılarını sürdürdüğü Gazze'ye destek talebinde bulunan protestocular, Refah sınır kapısının kapatılmasını kınadı.

 Öte yandan, Ortadoğu'daki en büyük Filistinli mülteci kampı olma özelliği taşıyan Beka'da da halk, Cuma namazı sonrası Kudüs Camisi önünde toplanarak İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınadı. Protestocular, Ürdün hükümetine İsrail büyükelçisini sınır dışı etme çağrısı yaptı.

Ülkenin kuzeyindeki İrbid kentinde ise Cuma namazı sonrası bir araya gelen Ürdünlüler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında yüzlerce Filistinlinin hayatını kaybettiğine ve binlercesinin de yaralandığına dikkati çekerek, İsrail'in saldırılarını "cinayet" olarak nitelendirdi.

Atina

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına Yunanistan ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon'dan (SYRIZA) tepki geldi.

SYRIZA parlamento grubu, Atina'daki İsrail Büyükelçiliğine gönderdiği bildiride, İsrail hükümetine derhalGazze Şeridi'nde tüm kara ve hava askeri operasyonları sona erdirmesi çağrısında bulundu. 

Bildiride, İsrail hükümetinin askeri operasyonlara son vererek uluslararası teminatlar altında ateşkes ilan etmesi ve Gazze'ye uygulanan ablukayı kaldırması gerektiği kaydedildi. 

Barışın sağlanabilmesi için İsrail hükümetinin önemli yollar araması gerektiği belirtilen bildiride, şu ifadeler kullanıldı:

''Radika Sol Koalisyon partisi olarak İsrail'in Gazze'ye kara ve havadan saldırılarını kınıyor ve derhal son bulmasını istiyoruz. Bu operasyonlar uluslararası insan haklarını ihlal ederek yüzlerce Filistinlinin ölmesine binlercesinin yaralanmasına yol açtı. SYRIZA olarak İsrail hükümetinin öncelikle uluslararası teminatlar altında ateşkes ilan etmesi ve Gazze'ye uygulanan ablukayı kaldırmasını talep ediyoruz.''

Bildiride son olarak SYRIZA'nın Yunanistan-İsrail ilişkilerine önem verdiğini fakat Gazze'de yaşananların iki ülke ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlamadığı ifade edildi.

AA

HABERE YORUM KAT