1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dünyadaki Çocuk İşçi Sayısı 168 Milyon
Dünyadaki Çocuk İşçi Sayısı 168 Milyon

Dünyadaki Çocuk İşçi Sayısı 168 Milyon

Uluslararası Çalışma Örgütü’ne göre, 2013 yılı itibariyle dünyada çocuk işçi sayısı 168 milyon ve bunların 85 milyonu tehlikeli iş kollarında çalışıyor.

A+A-

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Müdürü Guy Ryder, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

Ryder, çocuk işçiliğinin büyük bölümünün aile içerisindeki yoksulluk ve krizlerden kaynaklandığını ifade etti. Ryder, çocuk işçiliğinin önlenmesi için gelir güvencesi, sağlık ve eğitim hakkının sağlanması gerektiğine işaret etti. Ryder, milyonlarca çocuk işçinin sosyal hakları ve özgürlükleri açısından risk altında bulunduğunu kaydetti.

ILO’nun 2013 yılı raporuna göre, dünyada çocuk işçi sayısı 168 milyon. Bunların 85 milyonu tehlikeli iş kollarında çalışıyor.

Kırmızı kart protestosu

ILO ayrıca 1996 yılında UEFA Kupası sırasında sömürülen çocuk emeğine dikkat çekmek için FİFA 2014 Dünya Kupası’nı kırmızı kartlarla protesto edecek.

ILO Uluslararası Program Müdürü Corinne Vargha, tarımda çalışan çocukların çoğunun ailelerinin tarlalarında çalıştıkları için para alamadıklarını söyledi.

Vargha, can güvenliği tehlikede olan 85 milyon çocuğun yaşlarının 5 ile 17 arasında değiştiğini belirtti.

Madenlerde, fabrikalarda ya da sokaklarda cinsel sömürü mağduru ve uyuşturucu kurbanı çocuklar olduğunu ifade eden Vargha, bunun günümüz koşullarında modern kölelik olduğunu söyledi.

Vargha, FİFA’ya ilişkin yapılacak kırmızı kart protestosunun çocukların da futbol oynamaya hakkı olduğu fikrinden yola çıktıklarını belirtti.

 

HABERE YORUM KAT