1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Dünyada 5.4 Milyon Filistinli Mülteci Durumunda
Dünyada 5.4 Milyon Filistinli Mülteci Durumunda

Dünyada 5.4 Milyon Filistinli Mülteci Durumunda

Filistin İstatistik Kurumu, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA)’da 5.4 milyon Filistinli mültecinin kayıtlı olduğunu belirtti.

A+A-

Kurum, UNRWA’nın Dünya Mülteciler Günü (20 Haziran) münasebetiyle bugün yayınladığı istatistik raporunda verdiği rakamların bütün mültecileri kapsamadığını hatırlattı.

UNRWA kayıtlarına göre 2014 yılı itibariyle mültecilerin %16.8’i Batı Yaka’da, %24.1’i ise Gazze’de yaşıyor.

Arap ülkelerine yayılmış durumdaki mültecilerin %39.7’si Ürdün’de, %8.9’u Lübnan’da, 10.5’i ise Suriye’de yaşıyor.

2013 yılı verilerine göre Filistin’de yaşayan mültecilerin sayısı genel nüfusun %41’2’sini teşkil ederken, Batı Yaka halkının %26.1’ini, Gazze halkının ise %65.3’ünü oluşturuyor.

Diğer Filistinlilere göre mülteci durumunda olan Filistinlilerin daha fakir olduğuna dikkat çeken rapor, kamplarda yaşayan mültecilerin köy, belde ve şehirlerde yaşayan mültecilerden de daha fakir olduğunu ifade etti.

Siyonist işgal rejiminin Filistin topraklarını işgal etmesiyle başlayan katliamlar, sürgün ve baskılar Filistin halkının köy, belde ve şehirlerini terk etmelerine neden oldu. Şu anda Filistin içinde ve dışında dünyanın dört bir yanında birçok zorluk, sıkıntı ve göz yaşı eşliğinde yaşamak zorunda kalan Filistinli mülteciler atalarının diyarına dönmeyi dört gözle bekliyorlar.

FİEM

HABERE YORUM KAT