1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dünya Medyası “Balyoz” Kararı İçin Ne Dedi?
Dünya Medyası “Balyoz” Kararı İçin Ne Dedi?

Dünya Medyası “Balyoz” Kararı İçin Ne Dedi?

Balyoz Davası'nın sonucu dış basında yankı buldu.

A+A-

Reuters, AFP ve Associated Press emekli generaller Çetin Doğan, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına'ya verilen 20'şer yıllık hapis cezasını başlıklara taşıdı.

Reuters, iki yıl süren davanın, bir dönem ordunun mutlak gücünün hakim olduğu Türkiye'de son dönemde güçlenen sivil otoritenin bir göstergesi olduğunu belirtti. Ajans, AK Parti iktidarıyla birlikte ordunun dizginlendiği yorumunu yaptı.

Associated Press ise hükümet tarafından demokrasi adına desteklenen davanın, bazı çevrelerce muhalefeti susturmayı amaçlayan siyasi bir hamle olarak görüldüğünü ifade etti.

İngiliz BBC televizyonu ise kararları, "Üç general, 'darbe komplosu' için hapis cezası aldı" başlığıyla duyurdu.

Davada yargılanan yüzlerce subayın, "Kökleri İslam'da olan hükümete karşı bir komplo ile suçlandıklarını" kaydeden BBC, "Türk ordusu, eskiden beri kendisini ülkenin laik anayasasının garantörü gibi görüyor" yorumunu yaptı.

***

 

AP ve Reuters : “Ordu Siyasette Etkisini Kaybetti”

Associated Press haber ajansı, aralarında eski deniz ve hava kuvvetleri komutanlarının bulunduğu 323 kişinin ceza aldığını duyurdu. Ajansın haberinde, davanın, askerin siyaset üzerindeki etkisinin azaltılmasına yardımcı olduğu da belirtildi.

Reuters ajansı da, 1960 ve 1980 arasında 3 darbe yapan Türk ordusunun, Başbakan Erdoğan'ın iktidara gelmesi ile siyasetteki etkisini kaybettiği yorumunu yaptı.

BBC Ceza Alan 3 Orgeneral’i Öne Çıkardı

İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin internet sitesindeki haberde, hapis cezasına çarptırılanlar arasında 3 orgeneralin olduğunu bilgisi ön plana çıkarıldı.

Haberde, davanın 1 numaralı sanığı dönemin 1'inci Ordu komutanı Çetin Doğan'la birlikte emekli kuvvet komutanları İbrahim Fırtına ve Özden Örnek'e önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiği ancak cezanın darbeye eksik teşebbüs gerekçesiyle 20 yıla indirildiği ifade edildi.

Amerikan CNN: “4 Hükümet Deviren Ordu İçin Dramatik”

Amerikan CNN televizyonunun internet sitesindeki haberinde de, Balyoz davasının, son 50 yılda 4 hükümet deviren ve bir zamanlar siyaseten güçlü olan silahlı kuvvetler açısından dramatik bir darbe olduğu ifadesine yer verildi.

 

HABERE YORUM KAT