1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Dünya, Halep'e Kör ve Sağır"
“Dünya, Halep'e Kör ve Sağır"

“Dünya, Halep'e Kör ve Sağır"

300 binden fazla sivilin yaşam savaşı verdiği Suriye’nin en büyük kentlerinden Halep’te, tüm stoklar tükendi. 20 günü aşkın süredir ekmek, su ve tıbbî hiçbir yardım malzemesinin giremediği şehirdeki yüz binlerce insanı büyük bir felaket bekliyor.

A+A-

Yılmaz Bilgen / Yeni Şafak

Rusya ve Esed rejiminin, kuşatma altında olmasına rağmen Halep'e yönelik hem kara hem hava bombardımanları devam ediyor.

Kuşatmayı ve sonrasında yaşanabilecek gelişmeleri değerlendiren Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Başkanı (SMDK) Enes Abdi, “Yüz binlerce insan zorba bir diktatör tarafından felakete mahkûm ediliyor. Tüm dünya, alenen işlenen bu vahşete kör ve sağır.” ifadelerini kullandı.

“Tüm Suriye 15 Temmuz’u Korku ve Kaygıyla İzledi”

“Türkiye, son 15 yılda İslâm ümmeti için umut ışığı olmuştu, ancak 15 Temmuz'da bu ışığı söndürmek istediler.” diyen SMDK Başkanı Enes Abdi, “Türkiye milleti şanlı bir direniş örneği sergiledi. Özgürlüğünü gasp eden güçleri yenilgiye uğrattı. Yaşanan gelişmeler gösterdi ki bu darbenin amaçlarından biri, Türkiye'nin mazlumlara karşı üstlendiği hamiliği ortadan kaldırmak. Tüm Suriye, en başından beri çıkarsız ve samimi olarak özgürlük mücadelesinde yanında duran Recep Tayyip Erdoğan'ın ve ekibinin tasfiye edilmek istendiği o kara geceyi, korku ve kaygıyla izledi. Allah Türkiye'yi ve Erdoğan'a umut bağlayan mazlumları o gece korudu.” şeklinde konuştu.

“Halep, Tamamen Kuşatma Altında”

Abdi, Halep'te yaşananlara ilişkinse şunları kaydetti:

“Halep devrimin hep lokomotifi oldu. Darbeyi takip eden günlerde tüm güçleriyle bu önemli merkezin düşmesi için saldırı başlattılar. Şu an Seken Şebabi, Leyramon, Beni Zeyd bölgelerini ele geçiren rejim, Handarat'ta bulunan güçleri ile bağlantıyı sağlayarak şehri tamamen kuşatma altına aldı. 20 günü aşkın süredir, Kastillo geçidinin risk oluşturması sebebiyle şehre hiçbir yardım malzemesi ve insan giriş ve çıkışı yapılmadı. Kent merkezinin hâlen % 55'lik kısmı muhaliflerde ve 50 bin aile bu mahallelerde yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Stoklar bitti ve hayatî tüketim ürünleri astronomik fiyatlara satılmaya başlandı.”.

“PYD de Halep’e Saldırıyor”

SMDK Başkanı; Esed-İran-Rusya ittifakının kuşattığı Halep'te son 3 gündür PKK'nın Suriye’deki uzantısı PYD'nin de bazı Türkmen ve Arap mahallelerine saldırarak başta Eşrefiye olmak üzere bazı noktaları işgal ettiğini sözlerine ekledi.

yilmaz_bilgen_enes_abdi.jpg

“25 Bölgede Kuşatma Yoluyla Katliam”

Yermük, Madaya, Vear, Muaddamiye, Zebedani başta olmak üzere 25 bölgede kuşatma yoluyla katliam uyguladığına dikkat çeken Abdi, “Halep, katliam serisinin en korkunç sonuçlarına sahne olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’de de Esed Benzeri Bir Yapı Tesis Etmek İstediler”

Abdi, beş yüz binden fazla masumun kanına giren kanlı bir dikta yönetiminin, Batılılar tarafından kirli hesapları için özellikle korunduğuna, aynı odakların Türkiye'de de kendi halkının seçtiği Erdoğan yönetimini devirerek Esed benzeri bir yapı tesis etmek istediğini ve Suriye senaryosunu Türkiye'de tekrar etmek istediklerini kaydetti.

“Erdoğan'ın Düşmesi Esed'in Alacağı En Güzel Haber Olurdu”

“Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın darbe ile düşmesi Esed'in son 5 yılda alacağı en güzel haber olurdu.” diyen Abdi, “Suriye'de kazanmak bile Esed'i bu kadar bu kadar mutlu etmezdi.” değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT