1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Dünya Basınında Ankara'daki Bombalı Saldırı
Dünya Basınında Ankara'daki Bombalı Saldırı

Dünya Basınında Ankara'daki Bombalı Saldırı

Ankara'da düzenlenen bombalı saldırı dünya basınında geniş yer buldu. Haberlerde saldırının yerine ve zamanlamasına dikkat çekildi.

A+A-

İngiltere

İngiltere menşeli The Guardian gazetesi internet sitesinde saldırıyı manşetine taşırken, “Dikkatler şimdi sorumlunun kim olduğunda” başlıklı analiz makale yayımladı. Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin “piyon”lara karşı kararlılığını ifade eden sözlerine yer verildi.

Saldırıyı manşetine taşıyan The Independent da haberinde, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Türkiyeli yetkililerin açıklamalarını kullandı.

İngiltere menşeli kamu yayın kuruluşu BBC, saldırıyı son dakika ve ilk haber olarak yayımladı ve internet sayfasında görgü tanıklarının ifadelerini kullandı.

Ülkenin bir diğer önemli haber televizyonu Sky News da Ankara’daki saldırıyı son dakika haberi olarak geçti. Uzun süre internet sitesinde de manşette kalan haberde, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond’ın taziye mesajına da yer verildi

Fransa

Fransa basını Ankara saldırısını Türkiye ile aynı anda flaş haber olarak duyurdu, bütün gelişmeleri yakından takip etti.

Le Figaro gazetesi Ankara ve Sultanahmet saldırılarını arka plan olarak kullandığı haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın saldırıya ilişkin sözlerine yer verdi.

Le Monde gazetesi saldırının gerçekleştiği yere ve zamana dikkat çekti. Haberde, saldırının caddenin özellikle kalabalık olduğu bir saatte meydana geldiğinin altı çizildi.

“20 Minutes” gazetesi, internet sitesinde yayımladığı haberinde AA Fransızca'nın Twitter hesabından paylaşımlara yer verdi.

Almanya

Süddeutsche Zeitung gazetesi saldırıyı internet sitesinde manşete taşırken, “Ankara'daki terör saldırısında en az 28 ölü” başlığını kullandı. Gazete, saldırı nedeniyle Başbakan Davutoğlu'nun Brüksel ziyaretini iptal ettiğine dikkati çekti.

Die Welt de patlamanın mesai sonrası trafiğin yoğun olduğu bir saatte gerçekleştiğini belirterek, patlamanın Genelkurmay Başkanlığı’na çok yakın bir noktada meydana geldiğinin altını çizdi. Gazete, haberinde, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un açıklamalarına da yer verdi.

Spiegel dergisi de internet sitesinde saldırıyla ilgili fotoğraf ve görüntüleri yayımladı, Başbakan Davutoğlu'nun Brüksel ziyaretini iptal ettiğini okurlarına duyurdu.

Bild gazetesinin internet sitesindeki haberde, “Ankara'da askerî araç konvoyuna saldırı. En az 28 ölü, 61 yaralı” başlığı kullanıldı. Haberde, saldırı sırasında Ankara'da bulunan Almanyalı siyasetçi Manfred Weber'in o anı anlatan ifadelerine yer verildi.

Frankfurter Allgemeine gazetesi de saldırının Ankara'yı sarstığını yazdı.

İspanya

Ankara'daki bombalı saldırı, İspanya medyasının internet sitelerinde ilk haberler arasında yer almadı ancak olayla ilgili gelişmeler geniş şekilde aktarıldı.

Saldırıdan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yurt dışı seyahatlerini iptal ettikleri vurgulanan haberlerde, Başbakan Yardımcısı ve Hükûmet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un saldırıyla ilgili açıklamaları kullanıldı.

Türkiye'nin “farklı terör örgütlerinin tehdidi altında” olduğunu yazan ve son 1 yılda Türkiye'yi vuran eylemleri hatırlatan El Pais, “Ankara'nın merkezinde 100 kadar kişinin ölümüne neden olan cihatçı saldırıdan sadece 4 ay sonra Türkiye'nin başkenti yeni bir saldırıya uğradı” ifadelerini kullandı.

El Mundo gazetesi de ismini açıklamadığı “bir Türkiyeli güvenlik görevlisi”ne dayanarak, saldırının arkasında PKK'nın olabileceği bilgisini okurlarına aktardı. Ancak gazete saldırının failinin IŞİD olması ihtimaline de dikkat çekti.

“Saldırı, Türkiye hükûmetinin bir dizi meydan okumayla karşı karşıya kaldığı bir dönemde meydana geldi” yorumunu yapan La Vanguardia ise PKK'nın son dönemdeki saldırılarına, Türkiye'nin IŞİD’e karşı uluslararası mücadeleye verdiği desteğe, Suriye'deki savaşa ve Rusya'nın Suriye'deki askerî varlığına atıfta bulundu.

Macaristan

Macaristan basını da Ankara’daki bombalı saldırıyı son dakika haberi olarak duyurdu.

Ülkenin liberal gazetelerinden Nepszabadsag saldırıyı, “Ankara'daki saldırının en az 18 kurbanı var” başlığı ile verdi. Haberde, şüphelerin PKK üzerinde yoğunlaştığı vurgulandı.

Ülkenin en çok okunan gazetelerinden muhafazakâr Magyar Nemzet ise saldırıyı, “Ankara'da bombalı araç patladı, çok sayıda ölü var” başlığı ile duyurdu. Haberde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in saldırılar hakkındaki açıklamalarına yer verilirken, şüphelerin PKK üzerinde toplandığı kaydedildi.

Hollanda

Haberi Türkiye’den canlı yayınlar eşliğinde izleyicilerine aktaran NOS televizyonu, saldırının zamanlamasına ve yerine dikkat çekti. Saldırının parlamento ve askerî tesislerin yer aldığı bir bölgede meydana geldiği belirtilen haberde, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yarınki Brüksel ziyaretini iptal ettiğine yer verildi.

Yüksek tirajlı De Telegraaf gazetesi saldırının hedefinin orduya ait servis araçları olduğunu vurgularken, De Volkskrant gazetesi olayın Suriye’de gerilimin tırmandığı bir dönemde yaşandığına işaret etti.

Türkiye’nin belirli dönemlerde benzeri saldırıların hedefi olduğunu hatırlatan RTL 4 televizyonu, yakın dönemde Ankara ve İstanbul’da yaşanan saldırılara işaret etti.

Avusturya

Avusturya devlet televizyonu ORF, “Yerleşim yerinin ortasında saldırı” başlığını kullandığı haberinde, hayatını kaybedenlerin sayısının 5'le başlayıp hızla 28’e yükseldiğini yazdı.

Patlamanın neredeyse tüm başkentte duyulduğu kaydedilen haberde, “Ankara'nın üzerinde kalın bir bulut oluştu” ifadesi kullanıldı.

Die Presse gazetesi de “Türkiye'nin başkentinde savaş” başlığını kullandığı haberinde, saldırının 16 Şubat 1999’da Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının yıl dönümüne yakın bir günde gerçekleştiğine dikkat çekildi. Haberde her yıl aynı tarihlerde PKK tarafından benzer saldırılar düzenlendiği ve bu nedenle saldırıyı PKK’nın yaptığından şüphelenildiği aktarıldı.

Der Standard gazetesi ise “Türkiye'nin başkenti Ankara’da saldırı” başlığını kullandığı haberde, olayın sorumlusunun henüz bilinmediğini yazdı.

Yunanistan

Kathimerini gazetesi “Ankara'daki büyük patlamada en az 28 ölü” başlıklı haberinde, saldırının TBMM ve diğer hükûmet binalarının bulunduğu bölgede gerçekleştirildiğinin altını çizdi. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına geniş yer verildi.

To Vima gazetesi de “Genelkurmay Başkanlığı binası yakınındaki araçları hedef alan saldırıda çok sayıda kişi yaşamını yitirdi” başlığıyla verdiği haberde, Türkiye'nin son aylarda Suriye’deki rolünden dolayı bir dizi saldırıya hedef olduğu vurgulandı.

“Ankara'da katliam” başlığını kullanan Proto Thema da haberinde eylemin askerleri hedef aldığını yazdı.

Devlet televizyonu ERT ve özel televizyonlar Mega, Skai ve Antena, Türkiye'deki muhabirleri ile canlı bağlantı kurarak Ankara'daki saldırıyı ayrıntılı şekilde izleyicilerine aktardı.

İtalya

İtalya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica, “Ankara’da askerî konvoya saldırı: 25’in üzerinde ölü” başlığını atarken, olayı ilk sıradan duyuran Corriere della Sera gazetesi askerî konvoya yönelik olduğunu vurguladığı saldırının, parlamento ve hükûmet binalarına çok yakın bir noktada gerçekleştiğine dikkat çekti.

La Stampa gazetesi de saldırıyı, olay anı görüntüleriyle ilk sıradan okuyucularına aktardı.

AGI haber ajansı da “Ankara’da askere katliam” başlığını atarken, 10 Ekim’de gerçekleşen ve 100’ün üzerinde insanın hayatını kaybettiği saldırıyı hatırlatıp, Ankara’da yine kan aktığına işaret etti.

İtalyan haber ajansı ANSA saldırıyı “Ankara’da askerlere karşı otobomba: 28 ölü” başlığıyla verdi.

İsviçre

Neue Zürcher Zeitung, Ankara'daki saldırıyı kimsenin üstlenmediğini belirttiği haberinde, PKK'nın güvenlik güçlerine yönelik saldırılarını son dönemde artırdığına dikkat çekti. Gazete, Türkiye'nin Suriye sınırına kadar ilerleyen PYD'nin, PKK'ya yakın bir grup olduğunu ve saldırıyı düzenlemiş olabileceğini yazdı.

Haberde, IŞİD'in de Ankara ve İstanbul'da daha önce saldırılar düzenlediği ve bu saldırının arkasında bu örgütün de olabileceği kaydedildi.

Balkan Basını

Bosna Hersek'in en yüksek tirajlı gazetesi Dnevni Avaz, “Ankara'da korkunç saldırı” başlığını kullandığı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “teröre karşı mücadele”nin daha da kararlı bir şekilde devam edeceğine dair açıklamasını öne çıkardı.

“Klix” internet sitesi ise haberinde, Ankara'da gerçekleştirilen saldırının uzun süredir planlandığına dair bulgular olduğuna vurgu yaptı.

Sırbistan'ın resmî haber ajansı Tanjug'ta yer alan haberde, saldırın arkasında PKK veya IŞİD'in olabileceği belirtildi.

Devlet televizyonu RTS de bombalı saldırının Ankara'da trafiğin yoğun olduğu saatlerde gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

Hırvatistan'ın en çok okunan internet sitesi “İndex.hr”, “Ankara'da terör saldırısı” başlığını kullandı ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan teröre karşı daha da kararlı mücadele sözünü verdi” ifadesine yer verdi.

Karadağ'ın en çok okunan haber portalları cdm.me, kodex.me ve rtcg.me Ankara’daki saldırıya geniş yer verdi.

Arnavutluk ve Makedonya'da da internet siteleri saldırıyı ayrıntılı şekilde okurlarına aktardı. Arnavutluk basınında, Ankara'da okuyan 71 Arnavut öğrencinin durumuyla ilgili bilgilere yer verilirken, öğrencilerin iyi olduğu kaydedildi.

Makedonya basınında kullanılan “Cumhurbaşkanı Erdoğan: Eğer sabrımızı sınıyorsanız, bilesiniz ki sonu geldi” başlığı dikkat çekti.

Polonya, Letonya, Estonya

Saldırıya geniş yer veren Polonya’nın yüksek tirajlı gazetesi Wyborcza, “Ankara’nın merkezinde terör” başlığını kullandı.

“Ankara’nın merkezinde büyük patlama 28 kişinin canını aldı” başlığını kullanan Letonya’nın Apollo gazetesi de Türkiye medyasının görüntülerini kullandı.

Estonya’nın Postimees gazetesi de haberi “Ankara’da terör” başlığıyla duyurdu.

ABD

Ankara'daki saldırı, ABD'de önde gelen medya kuruluşlarında şu şekilde yer aldı:

CNN

CNN'nin haberinde Türkiye'nin başkentinde düzenlenen saldırıda 28 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar'ın saldırıyla ilgili açıklamalarına yer verilen haberde saldırıyı henüz kimsenin üstlenmediği belirtildi.

Haberde Washington Enstitüsü Yakın Doğu Politikası uzmanı Soner Çağaptay'ın IŞİD veya Türkiye'nin “bölücü terörist grup” kabûl ettiği PKK'nın saldırının şüphelileri arasında olabileceği görüşüne yer verildi.

Foreign Policy Dergisi

Dış politika dergisi Foreign Policy'nin internet sitesinde ise saldırı, “Ankara Bombalaması: Ölümlü Saldırıdan Manzaralar” başlıklı haberle duyuruldu.

Haberde patlamanın görüntülerine ve saldırıyla ilgili Twitter mesajlarına yer verildi.

New York Times

Bombalı saldırı, New York Times gazetesinin internet sitesinde de “Ankara'daki Askerî Konvoya Bombalı Araba Saldırısı: 28 ölü” başlığıyla yer aldı.

Haberde, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un, saldırının askerî konvoydaki araçların kırmızı ışıkta durduğu sırada gerçekleştirildiğine ilişkin açıklamasına yer verildi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Azerbaycan ziyaretini ertelediği ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Brüksel ziyaretini iptal ettiği belirtildi.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT