1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Duaları Şam'da Katledilen Kardeşleri İçin
Duaları Şamda Katledilen Kardeşleri İçin

Duaları Şam'da Katledilen Kardeşleri İçin

Suriye'de Atme'deki barınma merkezinde kalan çocuklar, Şam'da kimyasal silah saldırısı sonucu katledilen akranları için dua ediyor.

A+A-

Türkiye sınırı yakınında bulunan İdlib'e bağlı Atme kasabasındaki barınma merkezinde kalan yaklaşık 22 bin çocuk tüm olumsuzluklara rağmen hayata tutunmaya çalışıyor.

Gözlerinde ölüm korkusuyla ellerini açan Suriyeli çocuklar, ülkelerinin bir an önce huzura kavuşması ve Şam'da hayatını kaybeden kardeşleri için dua ediyor.

Yaşamak için en temel ihtiyaçların çoğundan yoksun olan çocukların en büyük sıkıntısı, susuzluk. Sıcak yaz günlerinde susuzluk ve açlığa karşı mücadele eden çocuklar, bulundukları bölgeye de saldırı yapılması korkusu yaşıyor.

Yaşıtlarıyla merkezdeki camide toplanarak Şam'da hayatını kaybeden çocuklar için dua edenlerden Muhammed Hellak (10), Şam'da öldürülen akranlarının görüntüsünü televizyonda izlediğini belirtti.

Gözyaşı dökerek, tüm dünyaya katliama sessiz kalmamaları çağrısında bulunan Hellak, şunları söyledi:

"Kardeşlerimiz Şam'da, Doğu Guta bölgesinde zehirli gazdan öldü. Burada bizler çadırlarda kalıyoruz. Bizim belki de en büyük sıkıntımız susuzluk fakat kardeşlerimiz orada kimyasal gaz sonucu yaşamını yitirdi. Allah onların annelerine, babalarına sabır versin. Bizim burada oyun oynama şansımız var, dışarı çıkma şansımız var ama oradaki çocuklar dışarı çıkamıyor, oyun oynayamıyor. Orada silahlar var, bombalar var. Televizyonda izlediğim zaman Şam'daki çocukların ortalama bizim yaşımızda olduğunu gördüm, hepsi ölmüştü."

Suud El Abbad da, dünyanın Şam'daki katliama sessiz kalmamasını isteyerek, "Bütün İslam alemine, Arap halkına, Birleşmiş Milletler'e sesleniyoruz. Gördüğünüz gibi burada küçük çocuklar ölüyor. Sarin gazından birlerce kişi yaşamını yitirdi. Size sesleniyorum, neredesiniz Arap halkı, Suriye'de yaşananları görmüyor musunuz? Suriye'deki çocukları görmüyor musunuz? Suriye halkının ne halde olduğunu görmüyor musunuz? Çocuklar ölüyor, bütün halk mülteci durumunda, mazlum, acı çekiyor. Neredesiniz ey Arap hükümetleri?"

Abbad, Esed'in bir gün Allah'a hesap vereceğini de sözlerine ekledi.

AA

HABERE YORUM KAT