1. HABERLER

  2. HABER

  3. Dostlar Provokasyonda Görsün Çevreciliği
Dostlar Provokasyonda Görsün Çevreciliği

Dostlar Provokasyonda Görsün Çevreciliği

Gezi Parkı’nda ağaçların sökülmesine karşı çıkan CHP’liler ve gazetelerin yöneticilerinin ağaç katliamı yapılarak inşa edilen Acarkent ve Beykoz Konakları’nda oturması dikkat çekiyor.

A+A-

Kenan Kıran / Yeni Akit

Taksim Gezi Parkı’nda üç-beş ağacın sökülmesine karşı çıkan CHP’liler ile gazete yöneticileri, orman talanı yapılarak inşa edilen villa ve konaklarda oturuyor.

Dönemin CHP’li Beykoz Belediye Başkanlığı’nın verdiği ruhsatla kurulan ve orman talanı yapılarak inşa edilen Acarkent ve Beykoz Konakları’nda çok sayıda CHP’li yöneticiler ile gazete yöneticileri ve yazarlar oturuyor.

CHP’li Yöneticiler Acarkent Ve Beykoz Konakları’nda!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Devlet eski Bakanı Erdoğan Toprak Beykoz Konakları’nda; CHP İstanbul Milletvekili ve Türk-İş (Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu) eski Başkanı Bayram Meral’in çocukları Kemal Meral ve Mustafa Meral ile geçtiğimiz günlerde CHP’ye katılan Kültür eski Bakanı İstemihan Talay’ın çocukları Murat Ali Talay ve Emine Talay Turan, Acarkent’te oturuyor.

Acarlar’a Onay Verdi, İki Oğlu Villa Sahibi Oldu

CHP’li Kültür eski Bakanı İstemihan Talay, Acarlar’ın “ikinci derece SİT alanı” olduğu için sadece kamu yararına yapılaşmaya izin verilen Serdaroğlu Ormanı’nı konut inşaatı yapabilmek için “üçüncü derece SİT alanı”na izin veren 20 Haziran 2002 tarihli İstanbul 3 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararını onaylamıştı. İstemihan Talay, söz konusu onayın ardından 8 Temmuz 2002 tarihinde bakanlıktan istifa etmiş ve istifasının hemen ardından oğulları Murat Ali Talay ve Emine Talay Turan, Acarkent’te villa sahibi olmuştu.

Ağaç Sökülmesine Karşı, Ama Orman Talanı Yapılan Yerde Oturuyor!

Hürriyet Gazetesi, Milliyet Gazetesi ve Cumhuriyet Gazetesi; Gezi Parkı’nda ağaçların sökülmesine karşı çıkıyor. Gazetelerinde çevreci olarak kendilerini lanse eden gazete yöneticileri ve yazarlar, ağaç katliamı yapılan alanlarda oturuyor.

Milliyet yazarı Doğan Heper ve yeğeni Burak Heper’in Acarkent’te villası bulunuyor.

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Derya Sazak, Hürriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni ve yazarı Ertuğrul Özkök, Ertuğrul Özkök’ün  eski damadı Ercan Saatçi, Hürriyet Gazetesi yazarı Mehmet Ercan Kumcu, Cumhuriyet yazarı Ümit Zileli’nin eski eşi Songül Zileli ve Kanal D Spor Müdürü İlker Yasin de Beykoz Konakları’nda oturuyor.

Ağaç Katliamı Yapılan Yerde Oturmalarına Ne Dediler?

DERYA SAZAK: Derya Sazak, 1998 yılında Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök’le birlikte konak sahibi olduğunu belirterek, “Beykoz çevresinde depremden satışlar patladı. O zamana kadar Ertuğrul Özkök ve benim dışında zaten kimse yoktu. Deprem sonrası politikacılar taşınınca, Beykoz Konakları şöhret oldu” demişti. Sazak, Beykoz Konakları için tapu iptal davası açılmasını ağır dille eleştirmiş ve “Bu Orman Bakanı mülkiyet haklarını gasp ediyor, asıl Orman Bakanı’nın kendisi gaspçı duruma düşüyor” demişti.

DOĞAN HEPER: Doğan Heper, Vakit muhabirinin, “Acarkent’te villanız var. Yüzde 6 yapılaşma oranı olan bir yerde yüzde 96’ya çıkılmış ve orman talanı yapıldığı iddia ediliyor. Bu konuda ne diyorsunuz?” sorusuna, “Ben bu konuda evim olduğu için konuşmuyorum. Konuşsam, zaten yazarım. Evi olmayanlar yazıyor, evi olanlar susuyor. Ben de susanlardanım. (…) Gazeteciler donsuz mu gezsin? İftihar ve övünmesi lazım. Diğer meslektaşlarımızın da keşke evi olsa” demişti.

ÜMİT ZİLELİ: Ümit Zileli, “Konak benim değil, eski eşimin. Ben 2 yıl önce boşandım” diyerek kendini savunmuş ve “Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış!” açıklamasında bulunmuştu.

MEHMET ALİ YALÇINDAĞ: Mehmet Ali Yalçındağ, 2007 yılında Vakit Gazetesi’ne yaptığı açıklamada; Acarkent’teki villaları 1992 yılında aldığını söylemişti. Yalçındağ, Acarkent’te kendisine ait 4 villasından 3’ünü iki sene önce sattığını, birini ise İsmet Acar vasıtasıyla sattığını ve parasını aldığını, babası Metin Yalçındağ’ın iki villasının Acarkent’te bulunduğunu söylemişti.

BAYRAM MERAL: CHP’li Bayram Meral, oğulları Kemal Meral ve Mustafa Meral’in Acarkent’te villa sahibi olmasını destekleyerek, “1992’de arsası kooperatif türü alınmış. Çocuklarım yaptırmış. İstediğim her yere giderim, sosyetenin olduğu yere de giderim. İşverenin ve işçinin olduğu yerlere de giderim. Bu kimseyi ilgilendirmez. Benim asabımı bozma” demişti.

ERDOĞAN TOPRAK: CHP’li Erdoğan Toprak, konağı, milletvekili seçilmeden DSP İstanbul İl Başkanı iken aldığını söylemişti. Toprak, “Orman ihtilafı yaşanıyor ve Beykoz Konakları için tapu iptal davası açıldı…” sorusuna, “Ben şöyle söyleyeyim. Bilmiyorum o olayı. Devlete güvenilerek yer alınmış. Üçüncü şahıslardan. Ben toprak sahibini bilmem. Biz, Tepe İnşaat’a güvenerek gitmişiz, devletin tapusuna güvenerek, imarlı, iskanlı bir yer almışız” iddiasında bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum