1. HABERLER

  2. HABER

  3. Donanma'dan Balyoz Delilleri Çıktı
Donanmadan Balyoz Delilleri Çıktı

Donanma'dan Balyoz Delilleri Çıktı

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgelerin önemli bir kısmının Balyoz darbe planında yer alan Oraj, Suga, Sakal ve Çarşaf planlarına ait olduğu ortaya çıktı.

14 Ocak 2011 Cuma 04:21A+A-

Savcılık, yeni delil niteliği taşıdığını belirttiği 43 klasör belgeyi davanın görüldüğü 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Donanma'daki gizli bölmeden çıkan dokümanlar arasında Balyoz'un yanı sıra Ergenekon ve benzer soruşturmalarla ilgili de çok sayıda yeni bilgi ve belge bulunduğu ifade ediliyor.

Askerî casusluk soruşturması kapsamında Gölcük Donanma Komu-tanlığı'nda yapılan aramada ele geçirilen 9 çuval belgenin ayrıntıları belli oldu. Soruşturmayı yürüten savcılık tarafından mahkemeye gönderilen yazıda, 6 Aralık 2010 günü Donanma'daki gizli bölmede bulunan belgelerin, Balyoz Harekât Planı, Oraj, Suga, Sakal, Çarşaf planları ile Ergenekon soruşturmasına ait olduğu belirtildi. Bir numaralı sanık Çetin Doğan ile birlikte 195 sanığın yargılandığı Balyoz darbe davasının 7. duruşması dün yapıldı. 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken'in duruşmanın başında okuduğu savcılık yazısında, 43 klasör belgenin 'yeni delil' niteliği taşıdığı ifade ediliyor. Dosyadaki mevcut deliller ile Donanma Komutanlığı'nda elde edilen verilerin karşılaştırıldığı, Balyoz Harekât Planı kapsamındaki en önemli çalışmaları içeren '2002-2003 ve ÇALIŞMALAR-A' isimli dosyaların, Balyoz dosyasındaki 11 No'lu CD'de olduğu gibi 1 No'lu CD içerisinde de yer aldığı vurgulanıyor.

'Balyoz' darbe planıyla ilgili eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 196 sanıklı davanın 7. duruşması dün Silivri'de görüldü. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yapılan duruşmaya Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına, Özden Örnek ile eski Kayseri Jandarma Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz'ün de aralarında bulunduğu 161 sanık katıldı. Duruşmaya 'Poyrazköy'de yapılan kazılarda ele geçirilen mühimmatlar' ile ilgili davanın da sanıklarından Ahmet Feyyaz Öğütcü, Kadir Sağdıç ile revire gideceği belirtilen 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' davasının tutuklu sanığı Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 35 kişi ise gelmedi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nce gönderilen yazıda, yürütülmekte olan bir soruşturma kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı'nda yapılan aramada elde edilen yeni delilleri içeren 43 klasörün dava dosyalarına değerlendirmek üzere gönderildiğini belirtti. Diken, daha sonra, konuyla ilgili olarak İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nce İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne gönderilen yazıyı okudu. Yazıda, 6 Aralık 2010'da Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde yapılan aramada el konulan delillerle ilgili ilk incelemesi yapılan veriler arasında 'Ergenekon terör örgütü', 'Balyoz darbe planı' ve benzer soruşturmalarla ilgili bilgi ve belgeler yer aldığı belirtildi.

BELGELER YENİ DELİL NİTELİĞİ TAŞIYOR

Yazıda, dosyadaki deliller Donanma Komutanlığı'nda elde edilen verilerle karşılaştırıldığında 'Balyoz harekat planı', 'Sakal' ve 'Çarşaf' eylem planları, 'Oraj-Suga harekat planları' dahil olmak üzere 'Balyoz harekat planı' kapsamındaki en önemli ve en kapsamlı çalışmaları içeren '2002-2003 ve ÇALIŞMALAR-A' isimli dosyaların, 'Balyoz' dosyasındaki 11 No'lu CD'de olduğu gibi TDK marka 1 No'lu CD'de yer aldığı belirtildi. Belgelerin yeni delil niteliği taşıdığı aktarıldı. Yazının ekler bölümünde birer klasör ve birer CD'de 'Balyoz harekat planı' ve 'Oraj hava harekat planı' ile ilgili tespitler yer alırken 2 klasör ve 1 CD'de de 'Suga harekat planı' ile ilgili tespitlere değinildi. Yazıda, 'sakal' ve 'çarşaf' planlarıyla ilgili tespitler ise 1 klasör, 1 CD'de yer alırken jandarmanın istihbarat faaliyetleriyle ilgili yapılan tespitlerin 2 klasör ve bir CD'de bulunduğu, davanın sanıkları hakkındaki tespitlerin ise 36 klasör ve 195 CD'de yer aldığı kaydedildi. Duruşma, TRT spikerleri tarafından iddianamenin 477. sayfasından itibaren okunmasıyla sürdü.

Darbe 5 aşamada gerçekleştirilecek

İddianamede, 'Balyoz'un 5 aşamada gerçekleştirilmesinin planlandığı aktarılıyor. Birinci aşamada istihbarat faaliyetlerinin yer aldığı, ikinci aşamanın askeri müdahale için zemin hazırlama süreci olduğu öne sürülüyor. Üçüncü aşama ise askeri müdahale. Ardından yürütme görevi 'Milli Mutabakat Hükümeti'ne bırakılıyor. Son aşamada ise 'seçime' gidiliyor. İddianamede şöyle deniliyor: "Yapılanma içerisinde yer alan bazı jandarma görevlileri tarafından hazırlanan 'Sakal' ve 'Çarşaf' isimli eylem planlarıyla kargaşa yaratma planlandığı, 'Oraj' ve 'Suga' isimli planlarla hava sahası ve kıta sahanlığı konularında Yunanistan'ın taciz edilerek iki ülke ilişkilerinin gerilmesinin öngörüldüğü (anlaşılmıştır.) Böylece öncelikle 1'inci Ordu merkezli İstanbul ve çevre illerde sıkıyönetim ilan edilmesini amaçladığı (...) tespit edilmiştir.

Hedef Beyazıt ve Fatih camiileri

Balyoz Güvenlik Harekât Planı'yla bağlantılı eylem planlarının diğer ikisi ise 'Çarşaf' ve 'Sakal' olarak adlandırılıyor. Her iki eylem planı da, İstanbul'daki camilere saldırı düzenlenmesini öngörüyor. Çarşaf Planı Fatih, Sakal Planı ise Beyazıt Camii'ni hedef alıyor. Planların ilgili bölümlerinde, "Faaliyet Cuma namazının farzının kılınmasından sonra icra edilecektir." deniliyor.

Donanma'nın İstihbarat şube müdürü tutuklandı

Askerî casusluk iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında dün 7 asker daha ifade verdi. Makam odasındaki gizli bölmede 9 çuval belgenin ele geçirildiği Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Kemalettin Yakar ile Binbaşı Behçet Altıntaş, sorgularının ardından çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Böylece soruşturma kapsamında tutuklu sayısı 20'ye yükseldi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Ağustos 2010'da başlatılan 'askerî casusluk ve şantaj' soruşturması kapsamında savcılığın işlemleri devam ediyor. Soruşturmada dün yeni tutuklamalar yaşandı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit'in kızı ve damadının 'mağdur' olarak ifade verdiği soruşturmada 7 asker daha sabah saatlerinde İstanbul Merkez Komutanlığı'na ait araçla Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen tarafından ifadeleri alınan şüphelilerden 2'si tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. 5 asker ise serbest bırakıldı. İstanbul Nöbetçi 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen binbaşılar Kemalettin Yakar ve Behçet Altıntaş 'örgüt üyeliği' suçlamasıyla tutuklanarak, Hasdal Cezaevi'ne gönderildi. 7 Aralık 2010'da Gölcük'teki Donanma Komutanlığı'nda Binbaşı Yakar'ın odasında arama yapılmış ve 9 çuval belge ele geçirilmişti. Öte yandan soruşturmada 250 subayın fişlendiği ve bu nedenle mağdur oldukları gündeme gelmişti. 45'i muvazzaf asker toplam 49 kişiye yönelik operasyon yapılmış, soruşturma kapsamında 18 kişi tutuklanmıştı. Dün iki binbaşının da tutuklanmasıyla birlikte cezaevine gönderilen şüpheli sayısı 20'ye yükseldi.

9 ÇUVAL BELGEDEN ŞOK FİŞLEMELER ÇIKTI

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca Gölcük Donanma Komutanlığı'nda 6 Aralık'ta yapılan aramalarda ele geçirilen 9 çuval belge ve dijital materyaller arasından darbe planları, fişlemeler ve şok belgeler çıkmıştı. Casusluk ve fuhuş çetesinin arşivi olduğu belirtilen belgeler arasında devletin üst düzey 46 ismine ait özel fişlemeler, askerî müdahale sonrası yapılacaklar, amiral eşlerine ilişkin sır niteliğindeki bilgilerin bulunduğu öğrenildi. Özel bölmedeki 9 çuvalın içinde 'Kafes ve İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nın devamı niteliğindeki belgelerin de bulunduğu ileri sürülmüştü. Özel olarak belirlenen 167 ismin askerî darbe sonrasında nerede tutulacağına ilişkin bilgiler de yine bu gizli bölmede ele geçirildi. Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgeler arasında Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'e 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nı hazırlama emrini içeren yazıya da ulaşıldığı öğrenilmişti. Emri veren komutanın şu anda Ege Deniz Bölge Komutanı olan Tuğamiral Alaettin Sevim olduğu iddia edilmişti.

MUTLU ÖZAY, ABDULKADİR ARGILLI / ZAMAN

HABERE YORUM KAT