1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Dokunulmazlıkların Kaldırılmasında Gözler İkinci Tura Çevrildi
Dokunulmazlıkların Kaldırılmasında Gözler İkinci Tura Çevrildi

Dokunulmazlıkların Kaldırılmasında Gözler İkinci Tura Çevrildi

Hakkında dosya bulunan milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasının yolunu açacak olan Anayasa değişikliği için gözler ikinci tura çevrildi.

A+A-

TBMM Genel Kurulu’nda, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinin birinci turu tamamlandı. Görüşmelerin ardından yapılan 3 gizli oylamada teklifin maddelerine geçilmesi 348, 1. maddesi 350, 2. maddesi ise 357 oyla kabûl edildi. Teklif, kabûl edilmesi için gerekli beşte üç çoğunluk olan 330'u aşarken, referandum aralığında (330-366) kaldı.

Oylamalarda kabûl oylarının artması dikkat çekerken, gözler Anayasa değişiklikleri için “belirleyici” olan ikinci tur oylamalara çevrildi. Genel Kurul’u, ikinci turda TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yönetmesi bekleniyor.

Teklifin ikinci tur oylaması 20 Mayıs Cuma günü yapılacak. Genel Kurul, Cuma günü saat 10.00'da toplanacak ve oylamaların bitimine kadar çalışmalarını sürdürecek. Bu turda teklifin tümü ve maddeleri üzerinde konuşma yapılmayacak, ancak varsa maddeler üzerinde değişiklik önergeleri ele alınacak. Genel Kurul’da, ikinci turda da 3 gizli oylama yapılacak. 1. ve 2. maddelerin ardından teklifin tümü oylanacak. Teklif, 330'dan az oy alırsa düşecek.

Süreç Nasıl İşleyecek?

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılması, üyeliğinin düşmesi anlamına gelmiyor. Dokunulmazlıkların kaldırılması, hakkında suç isnadıyla dosya düzenlenen milletvekili için yargı yolunu açıyor.

Milletvekilliğinin kesin hüküm giyme veya kısıtlanma hâlinde düşmesi, bu husustaki kesin mahkeme kararının Genel Kurul’a bildirilmesiyle mümkün olacak. Kararın Genel Kurul’da okunduğu anda milletvekilliği düşecek.

Düzenleme; cuma günü yasalaşması hâlinde, vakit kaybetmeksizin onay için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderilecek. Cumhurbaşkanı'nın 15 gün inceleme süresi bulunuyor.

Referandum Ne Zaman Olur?

Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanun, anayasa değişikliğinin halkoylamasının, kanununun Resmî Gazete'de yayımını takip eden 60. günden sonraki ilk pazar günü yapılmasını öngörüyor. Buna göre, referandum kararı çıkarsa, ağustos ayında sandık kurulabileceği ifade ediliyor.

AA

HABERE YORUM KAT