1. HABERLER

  2. HABER

  3. Doktoru PKK Katletti Ama PKK'yı Kınayamadılar!
Doktoru PKK Katletti Ama PKK'yı Kınayamadılar!

Doktoru PKK Katletti Ama PKK'yı Kınayamadılar!

Türk Tabipleri Birliği, Diyarbakır'da öldürülen doktor için yayımladığı yazıda PKK diyemedi.

A+A-

Kulp ilçesinden Diyarbakır'a giderken yol kesen PKK'lıları görünce kaçmaya çalışan Doktor Abdullah Biroğlu, PKK’lıların açtığı ateşte hayatını kaybetti. Diyarbakırlı doktor için Türk Tabipleri Birliği, bir yazı yayımladı.

Yazıda PKK dememeye özen gösteren birlik, doktorun "uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiği”ni belirtti.

İşte Birliğin O Açıklaması:

Yaşatmak için var olduğumuz topraklarda öldürülmek istemiyoruz!

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde görevli meslektaşımız Dr. Abdullah Biroğul, kendi aracıyla seyir hâlinde iken uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir.

Ülkemizi kan gölüne çeviren, okul sıralarını doldurması gereken yaştaki çocuklarımıza tabutları reva gören, söylemleri ile mevcut çatışma ve şiddet ortamını tırmandıran herkes Dr. Abdullah Biroğul'un katlinden sorumludur. Sağlık emekçilerini hedef alan, sağlık kurumlarını işlemez hâle getiren, halkın sağlık hizmetlerine erişim hakkını engellemeye varan bu şiddet ortamı, ülkemizin tarihine yazılan kapkara bir leke olarak anılacaktır.

Toplumsal barışın bir an evvel yeniden tesis edilmesi gereğinin yanı sıra; halkımıza sağlık hizmet sunumunun “sağlıklı” bir şekilde sürdürülebilmesi, sağlık hizmetleri ve emekçilerinin can güvenliği ve iyilik hâlinin korunması için de mevcut çatışma ve şiddet ortamı ivedilikle sonlandırılmalıdır. Defalarca yinelediğimiz çağrının ısrarla arkasındayız: Türkiye Büyük Millet Meclisi görevini yapmalı ve bu çatışma ve şiddet ortamı bir canımızı daha aramızdan almadan sonlandırılmalıdır. Unutulmamalıdır ki barış bir lüks değil, yaşamsal bir ihtiyaçtır.

Gece gündüz halkımızın sağlığı için emek veren meslektaşımızın hayatına mal olan bu saldırıyı öfkeyle kınıyoruz. Sorumluların yakalanması ve adalete teslim edilmesi için elimizden gelen tüm çabayı ortaya koyacağımızı ve konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi

Kaynak: ensonhaber.com

HABERE YORUM KAT

1 Yorum