Doktor Darp Edenlere Tabip Odası Neden Sessiz?

14.06.2013 00:57
Doktor Darp Edenlere Tabip Odası Neden Sessiz?
Sağlık-Sen, Gezi Parkı olaylarını protesto eden bir eylemcinin Taksim İlk Yardım Hastanesi’nde doktoru darp etmesini kınadı.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Gezi Parkı olaylarını protesto eden bir eylemcinin Taksim İlk Yardım Hastanesi’nde doktoru darp etmesini kınadı.

“Başlangıçta masum bir çevreci eylem olarak başlayan eylemler daha sonra marjinal grupların kirli emellerine hizmet etmeye doğru sürüklenmiştir. Doktorun darp edilmesi, eylemlerin geldiği son noktayı göstermektedir.” diyen Memiş, olayla ilgili sessiz kalan Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) de tepki gösterdi. TTB’nin olayların başından itibaren eylemcilere destek verdiğini söyleyen Memiş, birliğin darp edilen doktora sahip çıkmadığını belirtti. Memiş, “Tabipler Odası’nın asli görevi, mensuplarına sahip çıkmaktır. Marjinal grupların destekçisi ve koltuk değneği olmak, Tabipler Odası’nın işi değildir.” diye konuştu. Saldırı, sağlık alanında faaliyet gösteren 10 meslek örgütünün Ankara’da yaptığı ortak açıklama sırasında da gazeteciler tarafından gündeme getirildi. Hastanelerde yaralıların fişlendiğini ileri süren örgütler, açıklamalarında doktora yönelik saldırıya değinmedi. Gazetecilerin darp olayına ilişkin sorusu üzerine TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Beyazıt İlhan, “Hekimlere ve sağlık çalışanlarına şiddet konusunda Tabipler Birliği’nin tavrı bellidir. Hiçbir biçimde şiddet kabul edilemez.” demekle yetindi. Taksim’de salı gecesi çıkan olaylar sırasında yaralanan bir gösterici, Taksim İlk Yardım Hastanesi’ne kaldırıldı. Ancak yaralı arkadaşlarını hastaneye getiren bir eylemci, “Biz hükümetle, polisle savaşıyoruz. Bize bakacaksın.” diyerek, ortopedi uzmanı A.P.’ye saldırdı. Darp raporu alan A.P., saldırgandan şikâyetçi oldu. Gözaltına alınan eylemci O.A. Emniyet’teki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

ZAMAN

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim