Doğum İzni 6 Aya Çıkıyor

15.02.2013 14:43
Doğum İzni 6 Aya Çıkıyor
Doğum izninin 24 haftaya çıkarılması ve maliyetinin devlet tarafından karşılanmasına yönelik çalışma yapılıyor.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Ebeveyn İzni ve İş Yaşam Dengesi Yaklaşımı Çerçevesinde Esneklik'' konulu seminerde konuşma yaptı. 

Aile bütünlüğünün Türk toplumu için önemine değinen Bakan Çelik, aileyi toplumun temeli olarak gördüklerini söyledi.

Bunun için anne babaların çocuklarına ayırdıkları zamanın, aile bütünlüğü açısından önemli olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, Dünya Sağlık Örgütü'nün normlarına göre sağlıklı bir birey için bebeklerin 2 yıl emzirilmesi gerektiğini hatırlattı.

Bakanlık olarak kadın istihdamının teşviki için üzerinde çalıştıkları konular olduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti:

''Bunlardan birincisi doğum izninin 24 haftaya çıkarılması, maliyetinin devlet tarafından karşılanması. Diğeri, doğum iznine ayrılan kadının doğumdan sonra işe alınmasının zorunlu kılınması, memur olan annelerin ücretsiz doğum izninde geçen sürenin de derece kademe hesaplarına katılması, çocuk yardımlarının artırılması, kamu kurumlarında kreş zorunluluğu getirilmesi, çocuk sayısına göre kadınlarda emeklilik yaşının kademelendirilmesi yani aşağı çekilmesi.

Bir diğeri yarı zamanlı ve kısmi zamanlı çalışma. Bu ve benzeri birçok alternatif şu anda bakanlığımızın ve bakanlıklar arası çalışmalarımızın gündeminde olan konular. Yani yalnız 3 çocuk asgari deyip işi bırakmıyoruz, bunun sağlanması ve kadın hakları açısından atılması gereken adımlar ne ise bunların atılması konusunda bir bakanlık kuruldu, bakanlık kurulmakla da kalmadı atılması gereken adımlar konusunda da ciddi bir dayanışma ve güzel bir çalışma ortamındayız.''

''Çocuk da yaparım kariyer de''

Çelik, dün akşam Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte olduğunu ve Başbakanın bu konudaki çalışma talimatlarını bir kez daha verdiğini kaydetti. Bu konudaki çalışmaların sürdüğünü yineleyen Çelik, kısa sürede sonuç alacaklarını bildirdi. 

Bakan Çelik, ''Yapacağımız çalışmalarla 'çocuk da yaparım kariyer de yaparım' diye yaygın bir cümle var ya işte bunun altını doldurmaya dönük, çalışmaları içeren bu konu başlıklarını sizlerle paylaşmış oldum'' dedi. 

 

 • Yorumlar 3
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim