1. HABERLER

  2. HABER

  3. Doğuda Evler Kar Altında Kaldı
Doğuda Evler Kar Altında Kaldı

Doğuda Evler Kar Altında Kaldı

Sibirya soğukları, Doğu illerinde hayatı donma noktasına getirdi. Bitlis'te kar, evleri tamamen örtecek yoğunlukta.

13 Şubat 2012 Pazartesi 07:23A+A-

Sibirya soğukları, Doğu illerinde hayatı donma noktasına getirdi. Bitlis'te bir haftadır aralıksız yağan kar, müstakil evleri kardan meskenlere dönüştürdü. İnsanlar artık evlerinin önünü bile temizlemekte çaresiz kalıyor. Tünel kazarak dışarı çıkabilenler, dönüşte evlerini bulmakta zorlanıyor. Sıcaklığın eksi 27 dereceye kadar düştüğü Muş'ta ise vatandaşlar, otomobil, minibüs gibi araçlarını naylonla sıkıca sararak soğuktan korumaya çalışıyor.

Bitlis'te tek katlı evi olan Yasin Sevda (45), kardan şehirde yaşamayı şu sözlerle anlatıyor: "Dışarı çıkınca evi bulamıyorum. Evim kardan görünmüyor. Çocuklardan birini evin yakınında bir yerde bekletiyorum. Gidip ekmek alıp geldiğimde o şekilde evimi bulabiliyorum." Kar karşısında çaresiz kaldıklarını belirten Sevda, "Evde oturmaktan bıktık. Sularımız dondu. Okullar tatil, çocuklar sıkıntıdan neredeyse patladı. Hava alsınlar diye dışarı çıkarıyorum, bu sefer de hasta oluyorlar." diye yakındı.

bitlis-kar02.jpg

Evi kara gömülen Nurettin Kaman da yaşadıklarını, "Çok fazla kar yağdı bu sene. Biriken karlar, çatıları yıktı. Ekipler, gece-gündüz demeden çalışıyor, fakat onların da yapabileceği bir şey yok. En fazla su sıkıntısı belimizi büküyor." sözleriyle ifade etti. Alim Kaman ise Meteoroloji'nin kar kalınlığını 6 metre 40 santim olarak açıkladığını hatırlatarak, "Halimiz ne olacak biz de bilmiyoruz. Her tarafta kardan dağlar oluştu." diye konuştu.

Çatıdan düşen kar öldürdü

Bu arada Ağrı'nın Patnos ilçesinde evlerinin balkonunda oyun oynayan 5 yaşındaki Elif Sürer, çatıdan üstüne düşen kar kütlesinin altında kaldı. Patnos Devlet Hastanesi'ne kaldırılan küçük Elif, burada yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

(Mehmet Okay / Zaman)

HABERE YORUM KAT