1. HABERLER

  2. HABER

  3. Doğu Türkistanlılardan Rus Yandaşlarına Kınama
Doğu Türkistanlılardan Rus Yandaşlarına Kınama

Doğu Türkistanlılardan Rus Yandaşlarına Kınama

DTG Başkanı Turanlı, "Türk cumhuriyetleri devletlerinin yöneticilerinin Moskova yanlısı sözlerini şiddetle protesto ediyor ve kınıyoruz" dedi.

A+A-

Merkezi İstanbul'da bulunan Doğu Türkistan Gençlik ve Kültür Derneği (DTG) Başkanı İlhan Turanlı, Türkİ cumhuriyetleri devletlerinin yöneticilerinin Moskova yanlısı sözlerini kınadıklarını kaydetti.

Turanlı, yaptığı açıklamada, bazı Türkİ cumhuriyetleri yöneticilerinin uçak krizinde Rus yanlısı açıklamalar yaptığını anlattı. Bu açıklamaları protesto ettiklerini aktaran Turanlı, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin sınır güvenliğini ihlal eden Rus uçağını, haklı ve angajman kuralları çerçevesinde düşürmüş olmasının ardından son günlerde, anayurt Orta Asya'da bulunan soydaş devletlerin yöneticileri tarafından yapılan Türkiye karşıtı açıklamalar, DTG tarafından esefle karşılanmıştır. Dünyanın gelişmiş teknolojiye sahip ülkeleri, Türkiye'nin haklılığını teyit eden teknik bilgileri paylaştı. Bununla birlikte Rus entelektüel ve aklıselim siyasetçileri de artık kendi devletlerinin haksızlığını dile getirmekten kendilerini alıkoyamıyorlar. Dernek olarak tarih, dil, din ve kan bağı ile birbirine bağlı kardeş topluluk sayılan, Türk cumhuriyetleri devletlerinin yöneticilerinin Moskova yanlısı sözlerini şiddetle protesto ediyor ve kınıyoruz."

"Gün, birlik, beraberlik, kardeşlik günüdür"

İlhan Turanlı, dünyada özellikle de Avrupa'da baş gösteren ırkçılık ve islamofobinin giderek yükseldiğine dikkati çekerek, "Biz Doğu Türkistanlılar olarak, Türk cumhuriyetlerindeki halkların Türkiye Cumhuriyeti'nin yanında ve aynı inançla olduğunu çok yakından biliyoruz. Bu nedenle protestolarımız, Türk cumhuriyeti halklarına değil, lider olarak görülen yöneticilerinedir. Gün, birlik, beraberlik, kardeşlik günüdür, herkesin aklını başına devşirmesi gereken gündür" ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT