1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. DOĞU TÜRKİSTAN

  4. Doğu Türkistan’da Kur'an Okuyan Çocuklara Gözaltı
Doğu Türkistan’da Kur'an Okuyan Çocuklara Gözaltı

Doğu Türkistan’da Kur'an Okuyan Çocuklara Gözaltı

Çin zulmünde yeni boyut! Kur'an-ı Kerim okuyan çocukları gözaltına aldılar...

A+A-

Milli Gazete'de yer alan habere göre; Doğu Türkistan’daki Müslümanlara fiziki ve psikolojik işkence uygulayan Çin, şimdi de Kur’an kurslarına baskı ve zulüm uygulamaya başladı. Resmi basın, büyük bir rezalete imza atarak “yasa dışı” yaftasıyla Kur’an kurslarından “190 çocuğun kurtarıldığını”(!) yazdı. Alıkonulan Müslüman çocukların akıbeti ise bilinmiyor.

35 Kişi Tutuklanmıştı

Doğu Türkistan’da “yasa dışı olarak dini eğitim ve propaganda yapıldığı” öne sürülen Kur’an kurslarına yönelik operasyonda 190 çocuk alıkonuldu ve yapılan hukuksuzluk utanmadan “kurtarma” olarak tanımlandı... Sincan yerel resmi basınının emniyet yetkililerine dayandırarak verdiği haberde, Urumçi kentinde, “Yasa dışı propaganda, dini faaliyet ve dini internet yayımı yapmakla” suçlanan 35 kişi de tutuklandı.

Çocukların akıbeti belli değil

Çocukların akıbeti hakkında bilgi verilmezken, bölgede son yıllarda meydana gelen birçok olay Çin hükümeti tarafından Müslümanların üzerine yıkılmaya çalışılıyor. Ancak merkezi ve yerel yönetim bu olaylardaki tutuklama, gözaltı ve operasyonlara ilişkin ayrıntılı bilgi vermiyor.

Aileler, Çocuklarına Dini Eğitimlerini “Gizlice” Veriyor

Çin dışındaki Uygur gruplar eyalette çocukların medreselerde eğitim görmesine müsaade edilmediğini ifade ederken, ailelerin bu nedenle çocuklarını gizli olarak dini eğitim veren Kur’an kurslarına gönderdiğini belirtiyor. Çin yönetimi, son dönemde ülke genelinde “terörle mücadele” adı altında Müslüman avı başlattı. “Bölücü” yafta vurulan kişilerle ilgili detaylı bilgiler genelde kamuoyu ile paylaşılmıyor, sadece verilen cezalar resmi medya aracılığıyla kamuoyuna duyuruluyor.

Doğu Türkistan’daki Müslümanlara fiziki ve psikolojik işkence uygulayan Çin, şimdi de Kur’an kurslarına el uzattı. Resmi basın, yasa dışı olduğu iddia edilen Kur’an kurslarından “190 çocuğun kurtarıldığını” (!) yazdı. Alıkonulan Müslüman çocukların akıbeti bilinmiyor.

Kentin 26 noktasındaki Kur’an kurslarını hedef alan operasyonlar sonucu “47 yasa dışı organizasyonun çökertildiği ve 190 çocuğun kurtarıldığı” savunuldu. Çocukların akıbeti hakkında bilgi verilmedi.

Bölgede son yıllarda meydana gelen birçok olay Çin hükümeti tarafından “radikal ve bölücü gruplarla” ilişkilendiriliyor. Ancak merkezi ve yerel yönetim bu olaylardaki tutuklama, gözaltı ve operasyonlara ilişkin ayrıntılı bilgi vermiyor.

Çin yönetimi, son dönemde ülke genelinde “terörle mücadele” adı altında önlemlerini artırıyor. “Bölücü” olduğu iddia edilen kişilerle ilgili detaylı bilgiler genelde kamuoyu ile paylaşılmıyor, sadece verilen cezalar resmi medya aracılığıyla kamuoyuna duyuruluyor.

 

HABERE YORUM KAT