1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Doğu Gutalı Babalar Çocukları İçin Ağıt Yakıyor
Doğu Gutalı Babalar Çocukları İçin Ağıt Yakıyor

Doğu Gutalı Babalar Çocukları İçin Ağıt Yakıyor

Suriye'de Esed rejiminin abluka altındaki Duma ilçesine düzenlediği kimyasal silah saldırısına ilişkin ortaya çıkan görüntülerde katledilen çocuklarının başında ağıtlar yakan babaların çaresizliği görülüyor.

09 Nisan 2018 Pazartesi 10:57A+A-

Esed rejiminin Duma ilçesinde düzenlediği kimyasal silah saldırısı sonrası çekilen bir görüntüde katledilen kızının başında ağlayan baba, "Kızım beni affet. Kalk kızım 'bana çikolata getir' deyiver yeniden." diye ağıt yakıyor.

Kimyasal silah saldırısında ilişkin bölgeden gelen görüntülerde, hayatını kaybeden sivillerin çoğunluğunun gözünün açık olduğu, ağız ve burunlarından beyaz köpükler geldiği görülüyor.

SİVİLLERİN ÇOĞUNLUĞUNU BEBEK VE ÇOCUKLAR OLUŞTURUYOR

Görüntülerdeki sivillerin çoğunluğunu bebek ve çocukların oluşturması dikkati çekiyor.

Katliam sonrası kaydedilen bir görüntüde katledilen kızının başında ağlayan sivil bir baba, "Kızım beni affet. Bak sana ne aldım bak. Hadi kalk uyan, yüzünü göreyim. Kalk kızım 'bana çikolata getir' deyiver yeniden." diye ağıt yakıyor.

Başka bir görüntüde ise küçük oğlunun başındaki gözyaşları içinde bir baba defalarca "Muhammed Allah seni affetsin ve sana rahmet eylesin." ifadelerini kullanıyor.

Rejimin, Duma'ya cumartesi gecesi düzenlediği kimyasal silah saldırısında 78 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce sivil gazdan etkilenmişti.

Doğu Guta'da muhaliflerin kontrolündeki Duma'ya önceki gün yeniden yoğun saldırı başlatan rejim güçleri, 19 Mart'ta da buraya klor içerikli kimyasal saldırı düzenlemişti.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), 4 Nisan'da yayımladığı raporda, Esed rejiminin, Suriye'de iç savaşın başlamasından bu yana 214, Han Şeyhun katliamından sonra da 11 kez kimyasal silah saldırısı düzenlediğini duyurmuştu.

Doğu Guta bölgesinde muhaliflerin kontrolündeki son nokta Duma'da halihazırda 100 bin kişi abluka altında yaşıyor.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum